Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejčernější varianta se blíží? EU se musí připravovat na brexit bez dohody

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Evropská unie se po úterním hlasování britského parlamentu, který odmítl návrh brexitové dohody, musí připravovat na neřízený odchod Británie z evropského bloku. Dnes to na úvod plenární debaty o brexitu v Evropském parlamentu prohlásil předseda evropského zákonodárného sboru Antonio Tajani. Stejný názor vyjádřili i rumunská ministryně pro evropské záležitosti Melania-Gabriela Ciotová, která v Evropském parlamentu zastupovala nynější rumunské předsednictví EU, a první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Timmermans řekl, že nechce spekulovat o podobě brexitu, nevyloučil ale ani neřízený odchod, na který se EU musí připravit. Opatrně hovořil šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier, podle kterého je příliš brzy na to, aby bylo jasné, jak bude odluka Spojeného království vypadat.

Barnier s Timmermansem se shodli na tom, že nyní musí Británie sdělit unii svoji představu o brexitu. Oba nicméně odmítnutou dohodu, kterou připravili britští a unijní vyjednavači a která stanoví podmínky britského odchodu z EU, považují za nejlepší možný kompromis poskytující právní jistotu oběma stranám.

Barnier připustil, že EU může s Londýnem diskutovat o nové podobě dohody, pokud Británie ustoupí od svých dosavadních postojů, v každém případě je ale nutné zabránit vzniku pevné hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Předseda evropských lidovců Manfred Weber naopak žádný prostor pro změnu podmínek nevidí. Řekl také, že sami Britové nyní vidí nejistotu, kterou jim brexit přináší. V této souvislosti vyzval voliče, aby neposlouchali vábení populistů. Evropskou unii je podle něj třeba reformovat, ne rozbít.

Zmocněnec europarlamentu pro brexit a zároveň předseda frakce europarlamentních liberálů Guy Verhofstadt prohlásil, že nynější situaci by vyřešilo, kdyby strany v britském parlamentu přestaly prosazovat své sobecké zájmy a začaly hájit společný postoj. "Je třeba, aby všichni vyšli ze svých zákopů," dodal.

Deal or no deal, the @Europarl_EN will do everything to safeguard EU & UK citizens’ rights, as foreseen in the Withdrawal Agreement. If necessary, we will directly engage with the House of Commons to secure this. @YvetteCooperMP #Brexit #EPlenary

— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) 16. ledna 2019

Verhofstadt zdůraznil, že nehledě na výsledek brexitu je Evropský parlament připraven hájit práva unijních občanů. Ciotová předtím poslancům řekla, že případný neřízený odchod Británie bude mít dopady na každého, především ale na Brity.

Témata:  Brexit EU Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:51

Tajemství Marty Jandové. Měla ho roky, protože se bála

Marta Jandová prozradila v uplynulých dnech své velké osobní tajemství, o kterém kromě rodinných příslušníků věděli snad už jen lékaři. I oni museli držet jazyk za zuby hned několik let, potvrdila zpěvačka.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy