Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko zasadilo firmě Huawei tvrdou ránu. Ruší její sítě

Huawei P8
Huawei P8
Foto: Pixabay

Polsko nejspíš neumožní čínské firmě Huawei, aby se v zemi podílela na vybudování chystané sítě 5G, upřednostní evropské či americké firmy. Rozhodování polských úřadů tak zřejmě ovlivnilo zatčení zaměstnance této telekomunikační firmy podezřelého ze špionáže. S odvoláním na své zdroje z řad zaměstnanců polské státní správy a průmyslu to dnes uvedla agentura Reuters.

"Zadržení špiona znamená konec debat," prohlásil podle Reuters úředník polské vlády, ovšem pod podmínkou anonymity. Polská vláda už jedná o dalších krocích s EU a USA, ovšem o náhradě společnosti Huawei zatím nerozhodla. Mezi evropskými firmami přitom patří mezi nejsilnější dodavatele zařízení do 5G sítí finská Nokia a švédská společnost Ericsson.

Pro vyloučení Huawei z chystaných bezdrátových sítí nové generace se vyslovil i polský prezident Andrzej Duda. "Já jsem rozhodně spíš pro spolupráci s evropskými firmami či s těmi z USA než s výrobci z Asie," prohlásil prezident v rozhovoru pro polský server money.pl.

Polské úřady počátkem měsíce obvinily ze špionáže bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a zaměstnance Huawei pracujícího v Polsku. Na oba v pátek uvalily vazbu a hrozí jim až desetileté vězení. Polsko se v návaznosti na tuto aféru může stát další západní zemí, která omezuje přístup největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení na svůj trh.

Zástupci firmy Huawei, která spojení se špionáží důrazně odmítá a zatčeného muže okamžitě propustila, tento týden jednali s představiteli polské vlády o bezpečnostních hrozbách. "Spolupracujeme s vládou a partnery v Polsku, abychom úřady přesvědčili, že naše technologie vůbec neohrožují sítě v zemi a naopak nabízí lepší propojení," cituje Reuters z prohlášení firmy.

Ne všichni jsou o tom ale přesvědčeni. Například bývalý ministr obrany a současný poslanec Tomasz Siemoniak soudí, že polskou alternativou k Huawei by měla být státní firma v konsorciu s dalšími partnery.

V západních zemích čelí Huawei obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Firma taková obvinění odmítá.

Zatímco Spojené státy zakázaly používání výrobků Huawei úřadům, přístup do chystaných 5G sítí firmě znemožnily Nový Zéland, Austrálie či Japonsko. V Evropě již výhrady k působení Huawei projevily úřady v Británii, Belgii či v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise.

Na bezpečnostní hrozbu spojenou s používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE upozornil v prosinci i Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Témata:  Polsko Huawei mobily

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.