Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč z dětí rostou teroristé? Lékař promluvil

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Pokud budou děti z palestinského Pásma Gazy nadále bez přístupu k základním službám a zboží, mnoho z nich se v budoucnu přidá k ozbrojenému boji proti Izraeli, který za to bude moci vinit pouze sebe. S uvedeným názorem vystoupil palestinský lékař Belal Dabour, když v rozhovoru pro server rt.com popsal situaci panující v blokované Gaze.

Stres, válka, agresivita

Izraelský nálet na pozice radikálního palestinského hnutí Hamas, které vede ozbrojený boj proti židovskému státu, v sobotu 12. března stál život i desetiletého palestinského chlapce, který žil poblíž jednoho z cílů. Tvrdí to alespoň palestinské ministerstvo zdravotnictví. Podle palestinské strany svým zraněním později podlehla i hochova šestiletá sestra.  

"V Gaze panuje blokáda již celé desetiletí," připomíná lékař, který mimo jiné ošetřoval zraněné civilisty během izraelské vojenské operace Protective Edge v roce 2014. Obyvatelé Gazy za deset let zažili tři velké vojenské operace a podle Daboura trpí neustálým, chronickým stresem. Poukazuje, že z Gazanů narozených po roce 2006 vyrůstá nová generace, která zažila pouze stres, války a agresivitu a prakticky nezná normální život.

Podle Daboura lze očekávat, že uvedená generace bude mít hodnotový systém, který se utvořil tak, aby dokázal čelit válkám, nedostatku elektrického proudu, stresu rodičů a nedostatku bezpečnosti, ať již vlastní či svých rodičů. "To odráží prakticky všechno: jak si hrají, jak vidí okolní svět, jak se dívají na pohádky v televizi, jak očekávají, že se k nim budou lidé chovat v dětství, jejich myšlenky, jejich dojmy ze všeho," pokračuje lékař.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dabour konstatuje, že deset let blokády ovlivnilo fakticky vše, včetně jeho osoby: "Jsem dospělý - v roce 2006 mi bylo 16 let - a stále cítím, že mnoho mých pohledů, to jak vnímám svět, se za poslední dekádu velmi změnilo."     

Lékař zdůrazňuje, že děti jsou formovány svým prostředím. "Všude slyšíte: Proč nemáte elektřinu, abyste se mohli dívat na svůj oblíbený seriál? Kvůli blokádě. A kdo tu blokádu realizuje? Izrael. Takže to je první blok. Kdo zabil vašeho kamaráda? Je to Izrael. To je další bod. A to se kupí," vysvětluje Dabour.

Omezit dětské oběti? Nereálné

Mnoho z dnešních dětí z Gazy se nakonec rozhodne jednat samo, aniž by se přidaly k Hamasu či jiným extremistickým skupinám, varuje lékař. Uvádí, že Hamas není v Gaze hlavním tématem, ale dětem může kdokoliv vštípit myšlenku, že existuje šance se bránit, ukázat světu, že to dokážou.

"Pokud jim vezmete vše...až vyrostou - a neříkám, že všechny se zapojí do ozbrojeného konfliktu - ale nakonec tak některé učiní a Izrael za to bude moci vinit pouze sebe," deklaruje rázně Dabour.

Existuje podle lékaře nějaká cesta, jak omezit civilní ztráty, alespoň z řad dětí, v probíhajícím palestinsko-izraelským konfliktu? "Zažil jsem v roce 2014 z první ruku operaci Protective Edge," odpovídá Dabour, který v té době pracoval v nemocnici Al-Šifa. Tvrdí, že během 51 dnů bojů viděl stovky, možná tisíce zraněných, přičemž poměr dětí mezi nimi odhaduje na 30-40 procent.

"Tady v Gaze žijeme v enklávě, je to vězení pod širým nebem," uvádí Dabour. Připomíná, že na rozdíl od izraelské strany v Gaze neexistují civilní kryty či výstražný systém, navíc jde o velmi hustě zalidněnou oblast. Z tohoto důvodu se domnívá, že neexistuje jakákoliv cesta, jak oběti z řad dětí omezit. Dle lékaře je však možné poskytnout dětem alespoň péči v době, kdy panuje příměří, například psychiatrickou podporu, která jim usnadní prožít dětství. "A nejlepší věcí by pochopitelně bylo uvolnění blokády," uzavírá Dabour, byť přiznává, že taková možnost v současnosti není na pořadu dne.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.                

Témata:  Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izrael terorismus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy