Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší rizika roku 2019: Kde hrozí největší nebezpečí?

Země
Země
Foto: Pixabay

Svět se potýká s rostoucím množstvím výzev, od změny klimatu po společenské a politické trendy. Světové ekonomické fórum poskytuje příležitost k tomu, aby identifikovalo prioritní oblasti pro činnost v roce 2019. Letošní zpráva uvádí výsledky nejnovějšího průzkumu o vnímání globálních rizik.

Světové ekonomické fórum zveřejnilo zprávu o globálních rizicích z roku 2019. Uvádí výsledky průzkumu o vnímání globálních rizik od téměř 1000 respondentů z veřejného sektoru, soukromého sektoru nebo akademické obce. Letošní analýza se zaměřovala na 5 oblastí: ekonomická rizika, geopolitické napětí, společenské a politické napětí, rizika spojená s životním prostředím a technologické nestability.

Ekonomická rizika

V průzkumu se projevil zájem o zhoršující se mezinárodní ekonomické prostředí, přičemž se očekávají zvýšená rizika v roce 2019 v souvislosti s "ekonomickými konfrontacemi mezi hlavními mocnostmi" (91%) a "erozemi mnohostranných obchodních pravidel a dohod" (88% ).

Zpráva z roku 2018 zdůraznila obavu vysoké míry globální zadluženosti, která se potvrdila i letos. Celosvětový dluh je nyní výrazně vyšší, než tomu bylo před globální finanční krizí, kolem 225% HDP. Dalším globálním rizikem je nerovnost, konkrétně „rostoucí rozdíly v příjmech a bohatství“ se v seznamu o základních trendech umístily na 4. místě.

Geopolitické napětí

V loňském roce došlo k rostoucímu geopolitickému napětí mezi největšími světovými mocnostmi, které se většinou odehrávaly v ekonomické oblasti. Letošní průzkum uvádí, že 85% respondentů vnímá obavy "politických konfrontací mezi hlavními mocnostmi".

Rozvíjející se vztahy mezi Čínou a USA je součástí vznikající nestabilní geopolitické krajiny. Rozdíly v základních normách pravděpodobně budou hrát důležitou roli i v následujících letech. Zároveň již třetím rokem se zbraně hromadného ničení řadí k nejvyšším rizikům z hlediska možného dopadu.

Společenské a politické napětí

Po celém světě narůstají geopolitické nestability, které navazují na domácí politické nápory. Mnoho západních demokracií se stále potýká s politickými krizemi, které komplikují proces zajišťování stabilního a efektivního řízení Pro většinu respondentů (72%) bude rok 2019 zahrnovat zvýšené obavy spojené s „populistickými agendami". Domácí politika je nadále ovlivněná společenskými a politickými trendy. Příkladem je migrace, která v posledních letech vyvolala politické narušení, od Asie a Latinské Ameriky až po Evropu a Spojené státy.

Životní prostředí

Rizika související s životním prostředím dominují již třetí rok po sobě. Extrémní počasí je zařazeno jako jedno z nejčastějších obav v roce 2019, což pramení z častého výskytu požárů a povodní za loňský rok. Nejčastěji uváděným globálním problémem bylo "selhání zmírňování změny klimatu a adaptace na změnu klimatu" a "extrémní meteorologické události".

Technologické nestability

Zpráva o globálních rizicích poukázala na nové nestability, které jsou způsobené prohlubováním integrace digitálních technologií do všech aspektů života. Zhruba dvě třetiny respondentů očekává, že rizika spojená s falešnými zprávami a krádežemi identity budou v roce 2019 narůstat.

Příčinou může být potenciál umělé inteligence, který roste a s ním i obavy o zvyšování stávajících rizik nebo vytváření nových. Je to zejména proto, že internet spojuje miliardy zařízení. Jedním z největších dopadů umělé inteligence v posledních letech byla jeho role ve vzestupu falešných zpráv v médiích, jehož riziko očekává 69% dotazovaných z průzkumu.

Témata:  Světové ekonomické forum ekonomika Země 1

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.