Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská džihádistická nevěsta: Bombový útok v Manchesteru byl ospravedlněný

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Shamima Begumová, která v patnácti letech utekla do Sýrie, aby se přidala se k Islámskému státu, tvrdí, že byl bombový útok z roku 2017 ospravedlněný. Přirovnala ho k bombardování cílů v Sýrii. Dnes devatenáctiletá dívka krutostí islamistů nelituje, sama se však chce do Velké Británie vrátit.

Mladá Britka, která se chce vrátit zpátky do Velké Británie, nelituje bombového útoku v Manchestr Areně. Při koncertě americké zpěvačky Ariany Grande se tehdy odpálil Salman Abedi. Zahynulo 22 návštěvníků a 119 bylo zraněno.

Shamima Begumová řekla BBC, že je „špatné, že tam zemřeli nevinní lidé“. Zároveň však situaci přirovnala bombardování „žen a dětí, které jsou nespravedlivě zabíjeny při bombardování (území Islámského státu).“

„Je to skutečně dvoustranná záležitost, protože ženy a děti jsou právě teď zabíjeny v Islámském státu a je to druh odplaty,“ sdělila v rozhovoru. „Jejich odůvodnění bylo, že šlo o odplatu, takže jsem si řekla ok, to je dobré ospravedlnění.“

K Islámskému státu se rozhodla přidat v roce 2015 poté, co viděla propagandistická videa. V té době jí bylo jen 15 let. Přestože znala i krutá videa s popravami rukojmí a dalších „nepřátel“ organizace, nevadilo jí to. Upoutala jí „videa, která ukazovala rodinný život v parcích, dobrý život.“

Po odcestování do Sýrie si vzala holandského zahraničního bojovníka Yago Riedijka a postupně mu porodila dvě děti. Obě zemřely ještě jako nemluvňata. V neděli, již v táboře pro příbuzné džihádistů, který spravují Syrské demokratické síly, porodila své třetí dítě.

I s ním by se chtěla vrátit do Velké Británie. Tamní vláda ji to však nechce dovolit. Syrští Kurdové a jejich spojenci vyzývají zahraniční státy, aby si své džihádisty převzaly a soudily je doma. Většina zemí se k tomu však nemá. Zatím tedy není jasné, zda se Begumová do své rodné země vrátí. Pokud ji to bude umožněno, bude nicméně určitě čelit trestnímu stíhání.

Témata:  Islámský stát Velká Británie Sýrie terorismus bombové útoky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.