Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mateen hrozil v Orlandu odpálením nálože

Omar Mateen zastřelil v klubu v Orlandu 49 lidí
Omar Mateen zastřelil v klubu v Orlandu 49 lidí
Foto: myspace.com

Orlando - Prvním policistou, který se v neděli pokusil zastavit řádění Omara Mateena, byl Adam Gruler. Ten byl v té době mimo službu a v gay klubu si přivydělával jako ostraha. Během zásahu islamista hrozil odpálením trhaviny.

Policista hledal mladíka, který do podniku pronikl na falešný doklad totožnosti. Protože ho nikde neviděl, vracel se zpět k parkovišti, v tom ale zaslechl výstřely. V té době ještě nevěděl, že je to začátek tříhodinového dramatu.

Když Gruler vyběhl z parkoviště ke vchodu do klubu, odkud se výstřely ozývaly, bylo krátce po 02:00 místního času (08:00 SELČ). Ve vstupní části se střetl s Mateenem, který byl vyzbrojen puškou na náboje ráže .223 a poloautomatickou pistolí; ihned vypukla přestřelka. Grulerovi rychle došlo, že Mateenově výzbroji nedokáže čelit, proto zavolal posily a stáhl se. Střelec mezitím pronikl do klubu.

Po několika minutách dorazili dva policisté, Scott Smith a Jeffrey Backhaus. Oba se ihned vydali do budovy, kde se odehrála další přestřelka. Mezitím se desítkám hostů podařilo utéct vstupní halou, nouzovými východy i přes zeď dvorku. Mateen se postupně stáhl k toaletám, kde zajal asi pět rukojmí. Dalších zhruba dvacet lidí se ukrylo na sousedních toaletách.

Na místo následně přijel elitní zásahový oddíl, známý jako SWAT. Členové komanda obklíčili klub a zjišťovali možnosti, jak zachránit další lidi. Při obhlídce si povšimli klimatizační jednotky na stěně šatny ze severní strany budovy. "Lidé tlačili zevnitř, my tahali," řekl o záchranné operaci orlandský policejní šéf John Mina. Otvorem po klimatizaci se poté podařilo uniknout nejméně čtyřem lidem.

Velitel jednotky SWAT Mark Canty označil situaci za velmi chaotickou. Policisté se od zachráněných dozvěděli, že útočník tvrdil, že má výbušninu, což jim Mateen při pokusech o vyjednávání rovněž řekl. V takových případech se bezpečnostní jednotky obvykle stáhnou do vzdálenosti asi 300 metrů, což ale komando neučinilo. Žádné trhaviny se nakonec nenašly.

"Odmítli opustit místo," řekl Canty. "Neodešli by, když věděli, že lidé jsou stále uvnitř," dodal. S Mateenem, který hovořil klidně, se mezitím dále pokoušel dohodnout krizový vyjednávač. Střelec mu však řekl, že má na sobě sebevražednou vestu s náloží a že další čtyři vesty navlékne i na rukojmí; po patnácti minutách ohlásil, že se odpálí. To byl zlomový okamžik, kdy se Mina rozhodl poslat policisty dovnitř. Mateen se nadále odmítal vzdát a po policistech střílel. Do hlavy zasáhl člena SWAT Michaela Napolitana, kterému zachránila hlavu kevlarová helma.

Témata:  střelba v nočním klubu ve městě Orlando Omar Mateen (vrah z Orlanda USA - 12.6.2016)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.