reklama

"Vláda opakovaně tvrdí, že odchod z EU je 'vůlí lidu'. Musíme toto tvrzení zastavit a to tím, že dokážeme, jak silnou podporu lidu má nyní setrvání v EU," uvádí se v textu. Petice ve svém názvu vyzývá, aby britská vláda zrušila aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, kterou před téměř dvěma lety zahájila dvouleté období jednání o brexitu. To mělo být původně zakončené odchodem Británie z EU 29. března, tedy za osm dní.

Na dotaz agentury Reuters, zda je premiérka Theresa Mayová ochotná zrušit aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, dnes vládní mluvčí odpověděl: "To není něco, co by byla ochotna udělat." Předsedkyně vlády se podle mluvčího domnívá, že zrušení brexitu by mohlo způsobit "nenávratné škody v důvěře lidu".

Do dnešních 17:30 SEČ podepsalo petici požadující setrvání Spojeného království v EU už téměř 1,1 milionu Britů. V referendu z června 2016 jich hlasovalo pro brexit 17,4 milionu a setrvání v bloku tehdy podpořilo něco přes 16 milionů voličů.

Takzvanými e-peticemi, které překonají hranici 100.000 podpisů, se musejí zabývat na svém zasedání britští poslanci, avšak nikoli v hlavním zasedacím sále Dolní sněmovny.

List The Guardian dnes upozornil, že e-petice nejsou přesným odrazem nálad ve společnosti. Například podle stránky What UK thinks (Co si Spojené království myslí), která se názoru Britů na brexit dlouhodobě a detailně věnuje, by nyní v druhém referendu o brexitu setrvání v EU podpořilo 53 procent Britů, 47 procent by jich hlasovalo proti. I když se tak počet odpůrců brexitu zvyšuje, není rozdíl mezi tábory nijak dramatický, poznamenal The Guardian.

Některé petice na parlamentním webu přilákaly více podpisů, než kolik jich má v současnosti ta brexitová. Petici žádající, aby úřady zabránily státní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii, podepsalo 1,8 milionu lidí. Více než čtyři miliony Britů podepsaly petici, která po brexitovém referendu z června 2016 požadovala, aby bylo vypsáno nové lidové hlasování, které by bylo platné jen v případě, že by jeden z táborů dosáhl nejméně 60 procent hlasů.

reklama