reklama

Britská premiérka Theresa Mayová přitom ve středu požádala o odklad brexitu až do 30. června. Delší prodloužení ale podle 27 ostatních lídrů nebude možné, protože Británie nemá v úmyslu uspořádat volby do europarlamentu.

"Evropská rada se zavazuje, že před 29. březnem 2019 odsouhlasí prodloužení do 22. května 2019, pokud Dolní sněmovna příští týden schválí dohodu o vystoupení," stojí v návrhu závěrů dnešní schůzky, které má ČTK k dispozici.

Přibližně hodinu a půl vysvětlovala dnes odpoledne Mayová v Bruselu partnerům z ostatních zemí nynější situaci kolem brexitu a důvody, které ji vedly k žádosti o jeho přeložení na pozdější termín. Nyní o své reakci jednají šéfové sedmadvaceti zemí už bez její přítomnosti, na stole mají první krátký návrh společných závěrů.

Bez problémů by naopak měli předsedové států a vlád ostatních 27 unijních zemí Mayové vyhovět v další části její žádosti a schválit tak doplňky ke smlouvě, které premiérka 11. března ve Štrasburku domluvila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Návrh závěrů také uvádí, že jakýkoliv jednostranný závazek nebo prohlášení musí být slučitelné s "literou i duchem dohody o vystoupení".

Summit také opět upozorní, že o textu dohody o britském vystoupení z bloku, který obsahuje i spornou takzvanou irskou pojistku, není možné znovu vyjednávat.

reklama