Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stěhovat se hodlá třetina obyvatel Afriky, putují po kontinentu

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Více než jeden ze tří Afričanů zvažuje, že opustí svou rodnou zemi a odjede žít do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu, kterou ve 34 afrických státech provedla africká výzkumná skupina Afro-Barometer. O odjezdu z rodné země uvažují především mladí a vzdělaní lidé, hlavní příčinou je nedostatek pracovních míst a chudoba. Většina z těch, kdo nakonec skutečně odjedou, se usadí v jiné africké zemi. Napsal o tom dnes zpravodajský server BBC.

Zůstat na africkém kontinentu si podle průzkumu přeje téměř třetina respondentů, kteří emigraci zvažují. Do Severní Ameriky by chtělo 22 procent z nich, do Evropy 27 procent. Preference se však liší v závislosti na regionu, zůstat v Africe se přejí zejména obyvatele jihoafrických států.

Kromě tíživých ekonomických podmínek má vliv na migraci i závislost na příjmech od rodinných příslušníků žijících v zahraničí. Na těch je podle průzkumu závislých 21 procent respondentů.

Emigrovat z rodné země chtějí především mladí lidé a Afričané s dokončeným vysokoškolským vzděláním. Ve většině případů se jedná o muže (40 procent) a obyvatele měst (44 procent).

Pouze devět procent z těch, kteří o migraci do jiného státu přemýšlí, uvedlo, že se k odjezdu z rodné země skutečně chystá.

Témata:  Afrika migrace výzkum práce

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 17:48

Policie šetří nález těla na Mělnicku, zřejmě jde o sebevraždu

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dmitrij Peskov

Peskov: Kyjev a Kreml se před dvěma lety dohodli na mírové smlouvě, pak ji Ukrajina zrušila

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.