Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová nebo Šefčovič? Slovenské volby ZDE: Je rozhodnuto

Prezident SR
Prezident SR
Foto: Profimedia

Na Slovensku dnes ve 22:00 SEČ skončilo rozhodující druhé kolo přímých prezidentských voleb. Slováci rozhodovali o tom, zda se příští hlavou státu stane právnička Zuzana Čaputová nebo místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Průběžné výsledky bude zveřejňovat slovenský statistický úřad.

Favoritkou hlasování byla Čaputová, která před dvěma týdny přesvědčivě vyhrála první kolo voleb hlavy státu se ziskem 40,57 procenta hlasů, Šefčoviče tehdy podpořilo 18,66 procenta voličů. Čaputová dnes uvedla, že očekává těsnější výsledek druhého kola bez ohledu na jméno vítěze. Pokud by kandidátka volby vyhrála, Slovensko by poprvé ve své historii mělo v čele státu ženu.

Právo hlasovat mělo více než 4,4 milionu oprávněných voličů. V prvním kole před dvěma týdny účast dosáhla 48,7 procenta.

Úřadující slovenský prezident Andrej Kiska, kterému pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení neucházel. Před volbami Kiska podpořil Čaputovou, která se minulý týden vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko. Za Šefčovičem v kampani zase stála nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Témata:  prezident Slovenska Slovensko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.