reklama

"Je potřeba si připomenout, že pokud jedna země obsadí území jiné země, je třeba to nazvat okupací, a ne mírovým jednáním," uvedla prezidentka Zuzana Čaputová. Podle serveru aktuality.sk tak narážela na anexi ukrajinského Krymu Ruskem v roce 2014. Podle slovenského serveru též nepřímo kritizovala syrský režim za chemické útoky v tamní občanské válce, když prohlásila, že "použití chemických zbraní proti nevinným občanům nelze ospravedlnit bojem proti terorismu".

Slovenskou prezidentku ale obzvlášť znepokojuje popírání klimatických změn. "Když bych měla jmenovat jen jednu věc, která mě nejvíc znepokojuje na světové úrovni, pak je to popírání. Popírání existence klimatické krize, nebo tvrzení, že vlastně není tak vážná," uvedla Čaputová v OSN.

Čaputová se také zastala šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové, jejíž pondělní emotivním vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku jízlivě komentoval americký prezident Donald Trump a kterou francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval za radikální postoje, jimiž podle něj rozděluje společnost. Čaputová uvedla, že "mládež rozumí naléhavosti klimatické hrozby lépe než my".

Podle Čaputové je nutné, aby lidé změnili životní styl a způsob uvažování, podle něhož je "zelená příliš drahá a není zisková". Uvedla také, že podnikatelé už si začínají uvědomovat, že investice do zelené ekonomiky mohou být "ziskové a ekonomicky racionální", vytvářejí navíc pracovní místa i nové podnikatelské příležitosti.

Čaputová též odsoudila šíření nenávisti a falešné propagandy a potlačování lidských práv, jehož se někteří dopouštějí s tím, že bojují proti extremismu.

Loading...

2 komentáře (Poslední 25.09. 20:48) Napište svůj názor

reklama