Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za brexit s dohodou chce Merkelová bojovat do poslední chvíle

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Vláda.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce až do poslední chvíle usilovat o brexit s dohodou. Řekla to dnes na tiskové konferenci v durynském Neudietendorfu po jednání se šéfy vlád východoněmeckých spolkových zemí. Řešení brexitu se podle ní musí najít především v Londýně. Doufá, že tamní debaty budou úspěšné.

"Vždy jsem říkala, že budu do poslední hodiny daného data bojovat za to, abychom dosáhli spořádaného vystoupení Británie (z EU)," uvedla dnes Merkelová, podle níž je to v zájmu obou stran.

Šéfka německé vlády ve čtvrtek zamíří na návštěvu Irska a právě tam se podle ní potvrzuje časté tvrzení, že Evropa je otázkou míru a války. "Tam se to dá v zásadě vidět, že to je otázka násilí, nebo nenásilí," uvedla k obavám z možného obnovení konfliktu v Severním Irsku v důsledku brexitu.

Návrh britské premiérky Theresy Mayové na krátkodobý odklad termínu vystoupení Británie z Evropské unie dnes Merkelová přímo nekomentovala. Poznamenala ale, že řešení musí najít hlavně Londýn. "Je vidět, že tam jsou intenzivní snahy, ale je také vidět, že existují velmi rozdílné názory," uvedla s tím, že stále věří, že debaty vedené Mayovou povedou k úspěchu.

Témata:  Angela Merkelová Brexit Německo

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 19:42

Ornella Koktová má v rodině kvůli vymyšlenému těhotenství údajně peklo

Rodina Štikových prochází dalším veřejným skandálem, v jehož centru tentokrát stojí Ornella Koktová. Ta během Velikonoc na svých sociálních sítích zveřejnila informaci, že její mladší sestra Charlotte je v jiném stavu. Celou věc navíc prezentovala jako obranu sestry před útoky jejich matky Moniky Binias. Jak se však záhy ukázalo, zpráva o těhotenství byla nepravdivá, což potvrdil i otec obou sester Michal Štika.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.