reklama

Ve svém pravidelném sloupku Boris Johnson pro Daily Telegraph uvedl, že má Ameriku rád a věří v americký sen. Považuje ji za zemi, která pomohla rozšířit demokracii a proto nechápe, proč jejich prezident a vedoucí představitelé podporují setrvání Velké Británie v EU, která podle něj demokracii čím dál více podkopává.

"Náš nejdůležitější spojenec nám řekne, že bychom měli v EU zůstat. A to bez ohledu na naše případné negativní pocity vůči této organizaci, nehledě na ztrátu suverenity, na výdaje, byrokracii a nekontrolovatelné přistěhovalectví," napsal. 

Kvůli čemu tedy podle Obamy mají v EU zůstat? "Protože to je prý jediná možnost, jak mít vliv. To je důležitý argument a měli bychom jej brát vážně. A já si myslím, že je naprosto klamný. A když to vychází od něj, je to kus pobuřujícího a nehorázného pokrytectví."

Podle něj totiž dodnes Amerika odmítá pokleknout pod mezinárodní jurisdikcí a hystericky si brání svoji suverenitu. Nevěří, že by se Američané podřídili nařízením z EU a proto se ptá, proč by to měli udělat Britové.

"Mylně se domnívají, že můžeme představovat jakési Spojené státy evropské. Avšak mezi USA a EU je podstatný rozdíl. USA má jednu kulturu, jeden jazyk, jednotnou mezinárodní značku a jednu vládu. Evropská unie nic takového nemá. Nutí nás jít směrem, kterým by je samotné nikdy nenapadlo. Jsou národ koncipovaný na svobodě, ale někdy zapomínají, že my jsme také docela rádi svobodní," uzavřel jednapadesátiletý rodák z New Yorku.

Je tedy jasné, že relativně dlouho dobu mírná rétorika ohledně referenda vzala v posledních za své. Johnson se naopak stává terčem kritiky.

Například kancléř státní pokladny, George Osborne, odmítá návrh, že by Británie mohla jít ve stopách Kanady. Jednání o dohodě prý tehdy trvala sedm let a na vývoz automobilů a hovězího jsou stále uvaleny celní podmínky. Navíc dodal, že na rozdíl od Johnsona on jen nesedí a nemluví, ale činí.

"Slyšel jsem, že lidé chtějí, aby byla Británie jako Švýcarsko nebo Norsko nebo Kanada. Ale víte co? Já chci, aby byla Británie Velkou Británií! Tohle není nějaká politická hra, tohle je největší rozhodnutí, kterému za posledních 50 let tato země čelí," uvedl v rozhovoru pro BBC Osborne.