Plavbu, která je vnímána jako symbol podpory Tchaj-wanu, provedl torpédoborec Preble doprovázený tankovací lodí Walter S. Diehl. "Proplutí lodí Tchajwanským průlivem demonstruje závazek USA ke svobodnému a otevřenému indo-tichomořského regionu," uvedlo v prohlášení americké námořnictvo.

Termínem indo-tichomořský Bílý dům nahradil koncem roku 2017 regionální označení asijsko-tichomořský, což podle Washingtonu lépe vystihuje rostoucí mocenské postavení Číny a odráží strategické partnerství USA s Indií.

Lodě amerického námořnictva propluly Tchajwanským průlivem na konci dubna, což Peking kritizoval. Předtím stejný krok učinila také francouzská fregata. Peking to následně označil za ilegální akt a vyzval Paříž, aby podobný incident již neopakovala.

Peking bere Tchaj-wan jako jednu ze svých provincií v rámci politiky jedné Číny, podle které mají obě země pouze jedinou legitimní vládu. Čínský prezident Si Ťin-pching v novoročním projevu pohrozil Tchaj-wanu vojenským útokem, pokud oficiálně vyhlásí na Pekingu nezávislost.