reklama

Merkelová šla na úterním summitu Evropské unie podle komentátora až na hranu sebezapření, když prosazovala princip, aby v čele Evropské komise stanul kandidát vítěze eurovoleb, tedy lidovců (EPP).

Ve skutečnosti totiž podle něj kancléřka má stejný názor jako francouzský prezident Emanuel Macron, že výběr kandidáta by měl být na prezidentech a premiérech 28 členských zemí. Na Evropském parlamentu by pak bylo jen, jestli s ním bude souhlasit, či nikoliv.

"A především by v čele Evropské komise, jemuž dosud dominují starší pánové, měla konečně, konečně stanout žena - i v tom je Merkelová s Macronem zajedno," míní komentátor. Mohla by jí být právě jedenapadesátiletá Vestagerová, které si podle něj jak Merkelová, tak Macron váží za její dosavadní působení na postu komisařky pro hospodářskou soutěž.

Zatímco v soukromí by se tedy zřejmě Merkelová s Macronem na jménu Vestagerové velmi rychle shodli, v oficiální roli německé kancléřky a členky křesťanských demokratů (CDU) musí zatím Merkelová podporovat lidoveckého kandidáta, který je navíc členem sesterské bavorské CSU, míní komentátor.

reklama