Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kapitánka lodě Sea-Watch se ukrývá na tajném místě, dostávala výhrůžky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNHCR

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla kvůli výhrůžkám převezena na neznámé místo, uvedla dnes agentura Reuters. Italský soud ženu v úterý nařídil propustit z domácího vězení, kde byla od soboty, a rozhodl, že kvůli srážce s policejním člunem nebude souzena. Jedenatřicetiletá kapitánka, která na ostrov Lampedusa přepravila 40 migrantů, je vyšetřována kvůli napomáhání nelegální migraci. Po úterním rozhodnutí soudu se nový bezpečnostní zákon podle listu la Repubblica už dál nevztahuje na humanitární lodi.

"Carole vyhrožovali," řekl mluvčí německé neziskové organizace Sea-Watch. "Z toho důvodu jsme ji přemístili na tajné místo," dodal. Žena v Agrigentu v následujících dnech absolvuje druhý výslech, tentokrát kvůli vyšetřování napomáhání nelegální migraci. Prokuratura z toho důvodu nejméně do 9. července pozastavila příkaz k jejímu vyhoštění.

Racketeová označila rozhodnutí soudce Alessandra Velly za "velké vítězství solidarity vůči migrantům a proti kriminalizaci těch, kteří jim chtějí pomáhat". Soudce Vella rozhodl, že kapitánka neporušila zákon, když prolomila námořní blokádu, protože dopravením zachráněných migrantů do přístavu vykonávala svou povinnost chránit lidské životy.

Úterní rozhodnutí soudce Velly podle listu la Repubblica stanovuje zásadní principy, kterými se mohou řídit další neziskové organizace, které se účastní záchranných operací ve Středozemním moři. Například španělská Proactiva Open Arms, italská iniciativa Mediterranea či německá Sea-Eye.

Uzavření přístavů a teritoriálních vod se podle rozsudku na humanitární lodi nedají aplikovat. Plavidla, která zachraňují migranty, nelze podle soudu považovat za ohrožení národní bezpečnosti a kapitán má povinnost zachráněné dopravit do bezpečí. Soudce Vella dodává, že porušení tohoto zákazu je navíc správní přestupek, nikoli trestný čin.

#FreeCarola continued: "I would like to stress that the whole crew of the #SeaWatch3 made this possible. Even though the attention is on me, it was as a team that we rescued the people, took care of them and brought them to safety." #DefendSolidarity ❤️? pic.twitter.com/BBEuKAEaYV

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 2. července 2019

Rozhodnutí přepravit migranty zachráněné u libyjského pobřeží do Itálie bylo podle rozsudku správné, protože ani Libye ani Tunisko se nedají pokládat za bezpečná místa. Kapitán je povinen zachráněné vylodit na takovém místě, kde budou respektována jejich práva.

Co se týče kolize s policejním člunem, soudce ji jednak vyhodnotil jako neúmyslnou, a navíc konstatoval, že plavidlo lze považovat za válečné, jen když operuje mimo teritoriální vody. Incident tedy nelze trestat na základě plavebního zákona.

Právníci organizace Sea-Watch zvažují, že se odvolají proti zabavení lodi.

Témata:  Itálie loď s uprchlíky uprchlíci Sea Watch

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.