Kalifornské město Berkeley se rozhodlo ve vyhláškách a všech městských dokumentech skoncovat s termíny, které nejsou genderově vyvážené. Rada města tento týden odsouhlasila vymýcení asi čtyř desítek výrazů, které podle ní upřednostňují mužské, případně ženské pohlaví. Nové termíny byly vybrány tak, aby byly neutrální. Změna názvosloví přijde podle BBC na 600 dolarů (asi 14.000 korun).
Zásah radních znamená, že na úřadě již nebude pracovat těhotná žena, ale těhotný zaměstnanec. Studenti Kalifornské univerzity v Bercley nově nebudou členy studentských bratrstev a sesterstev, ale řeckých spolků. Tento název vychází z toho, že univerzitní bratrstva a sesterstva pro své pojmenování používají písmena řecké alfabety.
Zapovězeny jsou složeniny, jejichž součástí je anglické slovo man (muž, ale obecně i člověk). Údržbáři při vstupu do podzemí nebudou prolézat průlezy a kanálovými víky označované v angličtině jako manhole (doslova díra pro chlapa či člověka), ale maintenance hole (údržbářský otvor).
It makes sense. These are the kind of holes you find in #Berkeley pic.twitter.com/kfA6lml6yA
— R. Becker (@Neubeowulf) July 18, 2019
Z městských dokumentů a vyhlášek zmizí i slova manpower (pracovníci) či watchmen (ostraha), které nahradí genderově neutrální ekvivalenty.
Město také nebude používat příliš jednoznačná zájmena, jako jsou on, ona, jeho a její, místo nich zvolí neutrální oni. Z bratrů a sester se v úředních dokumentech stanou sourozenci a z mužů a žen lidé.
S návrhem na změnu přišel 23letý Rigel Robinson, který je nejmladším radním v historii Berkeley. Dosavadní označování považuje za nepřesné a zastaralé, neboť neodráží realitu dnešní doby. "Ženy a nebinární (pohlavně nevyhraněné) osoby mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a naše městské vyhlášky by se tím měly řídit," řekl Robinson.
Berkeley není jediné, které se hlásí k genderové vyváženosti. Některé státy USA vydávají rodné listy, na kterých lze vedle mužského a ženského pohlaví zvolit nevyhraněnou možnost označovanou jako X. Ke změnám přistoupila i německá města Hamburk a Hanover, která v oficiálních textech využívají genderově neutrální jazyk.
Související
5. dubna 2022 16:43
17. března 2022 19:10
19. července 2021 0:38
18. prosince 2020 8:19
30. listopadu 2020 16:12
10. listopadu 2020 9:52