reklama

"Bude to označeno jako technický odklad, který Borise uchrání před politickým zahanbením, zároveň ale budeme mít čas na hledání dohody," citoval The Guardian nejmenovaného vysokého unijního diplomata.

Deník poznamenal, že mezi klíčovými unijními zeměmi roste důvěra v to, že bude možné zabránit odchodu bez dohody. Přispělo k tomu i hlasování v dolní komoře britského parlamentu, která tento týden schválila opatření, které má budoucími premiérovi zabránit v tom, aby kvůli brexitu bez dohody s Bruselem zákonodárce obešel.

Johnsonovým sokem v klání o funkci lídra vládní Konzervativní strany, a tím zároveň o premiérské křeslo, je ministr zahraničí Jeremy Hunt. Jeho vítězství ale média neočekávají. Za favorita považuje Johnsona i americký prezident Donald Trump. Ten dnes prohlásil, že se na spolupráci s ním těší. "Mám ho rád. Včera (ve čtvrtek) jsem s ním mluvil," řekl Trump. "Myslím, že budeme mít skvělý vztah," dodal.

Johnson s Huntem shodně tvrdí, že se chtějí na odchodu s Bruselem dohodnout, ale že se země zároveň musí připravit na možnost nedohody. Stávající podoba dohody s EU, kterou dojednala dosluhující premiérka Theresa Mayovou a kterou britský parlament opakovaně odmítl, se nelíbí Johnsonovi a ani Huntovi. Kritizují především takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Odstranění administrativních zábran na hranici mezi Severním Irskem a Irskem umožnilo nerušený rozvoj obchodu a bylo také stěžejní částí mírové dohody z roku 1998, která ukončila tři desetiletí trvající sektářské násilí. Irská pojistka také proto patřila k základním požadavkům evropských zemí při brexitových jednáních.

Loading...

2 komentáře (Poslední 20.07. 11:54) Napište svůj názor

reklama