Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďaři zasáhli proti uprchlíkům, chtěli se dostat do EU v podvozku vlaku

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
Foto: Hungarian Government

Maďarská policie dnes u přechodu Kelebia na hranici se Srbskem zadržela 35 migrantů, kteří do země přišli nelegálně. Migranti se schovávali ve vagónu a podvozku srbského nákladního vlaku a podle úřadů u sebe neměli žádné platné doklady. Maďarská policie oznámila, že je vrátila zpět k hraničnímu plotu, informovala agentura MTI. Osmnáct migrantů prohlásilo, že jsou z Íránu, 14 z Afghánistánu a tři z Iráku.

Evropská komise poslala tento měsíc Maďarsko k unijnímu soudu kvůli zákonu, který kriminalizuje aktivity zaměřené na pomoc žadatelům o azyl a který omezuje právo žádat o azyl.

V tiskovém prohlášení EK rovněž oznámila, že dopisem oficiálně upozornila maďarskou vládu na své výhrady vůči tomu, že maďarské úřady neposkytují stravu osobám čekajícím na vyhoštění v tranzitních zónách na hranicích se Srbskem.

Podobou maďarských azylových zákonů se Evropská komise začala zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení bránící přílivu migrantů do země, která vyvolala opakovanou kritiku.

Témata:  uprchlíci Maďarsko Srbsko

Související

Aktuálně se děje

10:42

Jaromír Jágr a návrat po 10 letech? Zpráva, která překvapila hokejové fanoušky

Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které mohl na apríla zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.