Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sanders se nevzdává. Chce hlavně porazit Trumpa

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
Foto: CNN

Washington - Bernie Sanders, který v demokratických primárkách prohrál s Hillary Clintonovou, se hodlá podílet na boji s republikánem Donaldem Trumpem. Jeho přesná role však není zřejmá, stejně tak vermontský senátor ještě oficiálně neuznal svou porážku.

"Hlavní politický úkol, který nás čeká v příštích pěti měsících, je zajistit, že Donald Trump bude poražen, a to tvrdě. Já osobně se chystám převzít svou roli v tomto procesu velmi brzy," řekl Sanders v projevu přenášeném na internetu, který podle organizátorů jeho kampaně sledovalo na 200 tisíc lidí.

Podle Sanderse však vítězství nad Trumpem nesmí být jediným cílem demokratů. Vyzval své stoupence, aby se na letním sjezdu strany, který by měl potvrdit Clintonovou jako prezidentskou kandidátku, zasadili o prosazení cílů, které sám zastával v kampani.

Mimo jiné by se podle něj měla strana přihlásit k plošné minimální mzdě 15 dolarů (360 Kč) za hodinu, k zákazu prodeje automatických zbraní a měla by odmítnout dohodu o volném obchodu s EU známou jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Sanders uvedl, že o svých politických cílech jednal i s Clintonovou. "Není tajemstvím, že Clintonová a já máme velké rozpory v některých otázkách. Je ale také pravda, že v jiných oblastech jsou naše postoje velmi blízké," řekl.

Témata:  Bernie Sanders Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

9:14

Superúplněk v listopadu 2025. Bude větší a víc svítit, vysvětlili experti

Středa je dnem předposledního úplňku v roce 2025. Nepůjde o obyčejný úplněk, lidé jsou v očekávání úplňku s přízviskem "super". Měsíc se totiž ve večerních hodinách ocitne v přízemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy