Ankara/Moskva – Vztahy mezi Tureckem a Ruskem vážně poškodil incident z minulého roku, kdy Turecko sestřelilo u hranic se Sýrií ruský stíhací letoun. Zpravodajský server Al Monitor se zaměřil na současnou situaci mezi oběma zeměmi.
Vstřícná gesta obou stran
Podle serveru si obě země vyměňují vstřícná gesta v naději, že se vzájemné vztahy posílí, stále jsou zde ale nemalé překážky. Mezi ně patří rozdílný názor na řešení situace v Sýrii, politika ohledně Černého moře a fakt, že Rusko stále čeká na omluvu za loňský incident, kdy byl sestřelen ruský stíhací letoun.
I tak se ale podle serveru obě strany snaží najít společnou řeč. Například 2. června Ruský institut pro strategické vztahy (RISS), který založil ruský prezident Vladimír Putin, přijal tureckou delegaci na vlastní náklady.
12. června, v den výročí ruské nezávislosti, zase turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poslal Putinovi blahopřejný dopis, ve kterém mimo jiné stálo: „Doufám, že vztahy mezi Tureckem a Ruskem dosáhnou úrovně, jakou si zaslouží."
Jak server dále vysvětluje, Turecko podniká i další vstřícné kroky. Prezident Erdogan například přeložil tureckého velvyslance v Brazílii Husejna Dirioze do Moskvy, jelikož má zkušenosti s NATO a situací na Blízkém východě. Erdogan také pozval na večeři iftar, která končí denní půst v období ramadánu, Andeje Karlova, ruského velvyslance v Ankaře.
Složitá situace v Sýrii
Server připomíná, že ke zhoršení vztahů mezi Tureckem a Ruskem začalo docházet minulý rok v říjnu a listopadu, když Rusko zaútočilo na Turkmeny v Sýrii, na což Turecko ostře reagovalo a prohlásilo, že „Turkmeni jsou masakrováni". Vše se pak vyhrotilo 24. listopadu, kdy Turecko sestřelilo ruský bojový letoun na základě obvinění, že narušovalo turecký vzdušný prostor.
Tureckem podporované skupiny v Sýrii ale v posledních dnech podle serveru ztrácí své pozice a syrská armáda, která má podporu Ruska, se tak ocitla extrémně blízko ruským hranicím. Dobré vztahy s Ruskem jsou tak nyní pro Turecko extrémně důležité.
Turkmeni ale trvají na tom, že ačkoliv některé pozice ztratili, jiné se jim zase podařilo získat. „Boj ještě neskončil. Turecká vláda říká, že za Turkmeny stojí. Ale jak dobře víte, tato krize je nyní mezinárodní, a to, co Turecko může udělat, je tak omezené," sdělil serveru Abdurrahman Mustafa, bývalý předseda Shromáždění Turkmenů.
Je šance na obnovení vztahů?
Podle serveru tak Turkmeni pro Turecko již nejsou výhodnou figurkou v boji proti syrskému režimu. Erdogan ztrátu turkmenského území výměnou za zlepšení vztahů s Ruskem nekomentuje a Rusko je naopak diskrétnější ve své podpoře syrského režimu a jeho armády.
Vstřícná gesta, která Erdogan Rusku nabídl, ale podle serveru na zlepšení vztahů s Ruskem nestačí. Mluvčí Kremlu Dmitry Peskov zdůraznil, že Rusko stále od Turecka požaduje omluvu a kompenzaci za sestřelený letoun.
Mezi oběma stranami tak podle serveru zatím o smysluplném dialogu mluvit nelze. Na tom se podle něj shodly i obě strany během jednání 2. června, stejně jako na faktu, že vztahy mezi Tureckem a Ruskem nemají pevné základy, a proto je třeba posílit vzájemnou spolupráci a dialog jak v oficiálním, tak v neoficiálním sektoru.
Rusku se navíc nelíbí, že Turecko volá po větší roli NATO v oblasti Černého moře. Právě takovéto kroky podle odborníků ohrožují skutečnou obnovu vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.
Témata: Turecko, Rusko, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30