Brasília - Profesor ekonomie Londýnské univerzity Alfredo Saad Filho se vyjádřil k politické krizi a obrovské míře korupce v Brazílii. Podle jeho slov sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové nic nevyřeší.
Po největších protestech obyvatel, kteří v neděli volali po odstoupení prezidentky Rousseffové je člověku těžko při pomyšlení, že Brazílie byla ještě před pár lety premiantem skupiny rozvíjejících se zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika).
Nad exprezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva z vládní Strany pracujících (PT), který byl oslavován po celém světě, visí hrozba vězení. A jím podporovaná nástupkyně Rousseffová, zvolená v roce 2010 a znovu zvolená o čtyři roky později, je naprosto osamocena a stojí před rozpadem vládní koalice. Její popularita klesla pod hranici deseti procent.
Rousseffová bude muset zřejmě čelit procesu impeachmentu v Kongresu (kvůli údajnému porušení zákona o rozpočtové zodpovědnosti), nebo řízení před nejvyšším volebním soudem kvůli údajně nelegálnímu financování volební kampaně.
Justice a občanská společnost se již dva roky zaobírají gigantickým korupčním skandálem Lava Jato kolem státní společnosti Petrobras, zatímco ekonomika padá z útesu. Hrubý domácí produkt loni klesl o 3,8 procenta a letos vykáže zřejmě pokles o další tři procenta.
Ve vlasti telenovel přibývá dramat
Většina politických lídrů a každá větší strana je nějak poskvrněna: šéf dolní komory parlamentu Eduardo Cunha (ze strany PMDB) komicky vede boj za impeachment Rousseffové, přitom sám čelí obvinění z korupce v Brazílii a ve Švýcarsku. Předseda Senátu je rovněž viněn z několika nepravostí a šéfové hlavní opoziční strany PSDB jsou zapleteni do různých kauz od miliardových machinací až po zajišťování lukrativních pozic ve státní správě svým milenkám. Na světlo vyšly desítky ilegálních bankovních účtů a několik nemanželských dětí.
Tato odhalení jsou podstatná ze tří hledisek. Zaprvé ilustrují autonomii brazilského soudnictví a federální policie. Tyto instituce mají téměř neomezenou moc vyšetřovat, zatýkat, dojednávat dohody o vině a trestu a takticky zatknout kohokoli, kdo by mohl odhalit další jména v kauze Lava Jato. V ní uvázly desítky vysoce postavených politiků a prominentních byznysmenů.
Zadruhé, vyšetřovaní je nemilosrdně a bezostyšně zaujaté vůči vládní PT. Stopy o nekalém financování vedoucí kamkoli jinam jsou v tichosti zahlazeny, zatímco žalobci, kteří si libují v televizní popularitě, volají po odstranění prezidentky Rousseffové a zničení PT, jako kdyby měla monopol na úplatky.
Třetí důvod, proč je brazilské korupční drama důležité, je opakování vzorců. Historicky totiž obvinění z korupce přicházela za všech vlád.
Není pochyb o tom, že korupce musí být potrestána. Nicméně korupci v Brazílii nelze eliminovat kvůli jednomu skandálu. Korupce patří ke státní mašinerii a spojuje politiku s byznysem už 500 let. Řešením proto nemůže být jen zatčení Luly či svržení Rousseffové. Vyžaduje to novou strukturu státu, sociální konsensus, změnu etických zásad ve veřejné zprávě a úpravy ve způsobu financování politických stran.
Témata: Brazílie, korupce, Dilma Rousseffová
Související
10. srpna 2024 9:44
10. září 2023 19:02
17. dubna 2023 22:23
8. ledna 2023 22:02
25. prosince 2022 15:30
1. listopadu 2022 21:27