Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Týrání zvířat? V Brazílii použili jaguára k olympijské ceremonii, pak se situace zvrhla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ZOO Brno

Sao Paulo - V Brazílii zastřelili samici jaguára krátce po ceremoniálu štafetového předávání olympijského ohně, při němž byla Juma přítomna. Veřejnost je v šoku, olympijský výbor se omlouvá.

Juma s obojkem ležela při pondělní ceremonii ve vojenském výcvikovém středisku ve městě Manaus připoutaná na řetěze. Po ní se ale vytrhla chovatelům a vběhla do areálu zoo, které se v centru nachází. Na vojáka, který ji chtěl znovu odchytit, zaútočila. Pokus zastavit ji uspávacími střelami se nezdařil, takže byla zastřelena ranou do hlavy.

Zdroj: YouTube

"Udělali jsme chybu, když jsme dovolili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty mezi národy, postavena vedle divokého zvířete v řetězech. Tato scéna odporuje našemu přesvědčení i našim hodnotám. Mrzí nás, jak to dopadlo, a zaručujeme, že na hrách v Riu se takové situace opakovat nebudou," oznámil organizační olympijský výbor na facebooku.

Veterinář Diogo Lagroteria z brazilské organizace ochrany přírody Ibama řekl, že jaguára nelze nikdy považovat za domácí a mírné zvíře.

K incidentu se vyjádřila také mezinárodní organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA). "Kdy se poučíme? Divoká zvířata držená v zajetí a nucená dělat věci, jichž se bojí, jsou pro ně bolestivé nebo nepřirozené, jsou to tikající bomby," řekla ředitelka této organizace Brittany Peetová.

Témata:  Olympijské hry 2016 zvířata Brazílie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.