Londýn/Praha - Referendum skončilo, Britové se brzy ráno dozvěděli, kam bude směřovat jejich budoucnost. Celkem 51,9 procent voličů se rozhodlo, že Velká Británie bude pokračovat dále bez Evropské unie. Premiér David Cameron na dnešní tiskové konferenci oznámil, že do tří měsíců podá rezignaci, média už spekulují o jeho náhradě. K brexitu se vyjadřují osobnosti z celého světa.
Cameron ohlásil rezignaci. Kdo ho nahradí?
Velká Británie byla součástí Evropské unie přes 43 let. Teď toto partnerství končí rozvodem. Britští a evropští politici budou mít plné ruce práce. Musí zformovat nový vztah ostrovního království a budoucí sedmadvacítky.
Británii se nejspíš nevyhnou politické otřesy. Strůjce referenda, premiér David Cameron je první obětí brexitu. Krátce před půl desátou oznámil, že opustí post britského ministerského předsedy. Rozhodl se po vítězství odpůrců členství Británie v Unii. Cameron před referendem podporoval setrvání Británie v Unii.
"Naše země se právě zúčastnila velkého demokratického rozhodnutí, možná největšího v naší historii. Měli bychom být pyšní na to, že na těchto ostrovech důvěřujeme lidem, pokud jde o důležitá rozhodnutí," začal svůj dlouho očekávaný proslov David Cameron.
Watch: David Cameron resigns as Prime Minister after #EURef loss https://t.co/5tG5XUHlzq
— Sky News (@SkyNews) 24. června 2016"Zavázal jsem se vyjednat lepší podmínky v Evropské unii a pak vyhlásit referendum," pokračoval s tím, že v kampani bojoval za setrvání země v Unii. "Britští lidé ale jasně ukázali, že chtějí jít jinou cestou," dodal.
Británie podle něj potřebuje novou vládu, která bude jednat s Evropskou unií o odchodu Británie. "Nemyslím si, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naší zemi do dalšího směru. Myslím, že je v našem národním zájmu, aby přišel nový premiér," řekl Cameron a oznámil rezignaci.
V médiích se již objevují spekulace o možném premiérově nástupci, jimž vévodí jména Govea a Johnsona. Johnson, před jehož domem dnes čekal dav nespokojených odpůrců odchodu z EU a na někdejšího londýnského starostu kráčejícího k autu pod ochranou policistů bučel, je podle bookmakerů společnosti Bettfair největším favoritem.
Nová vláda, kterou by mohl sestavit největší zastánce brexitu mezi konzervativci, bývalý starosta Londýna Boris Johnson, se bude muset vypořádat s další vlnou skotského separatismu. Skotové byli pro setrvání v Unii a právě to, aby byli součástí Evropské unie, mnohé motivovalo, aby v posledním referendu odmítli nezávislost.
Blíží se rozpad Británie?
"Skotové mají právo na nové referendum o nezávislosti na Británii, neboť jsou proti své vůli nuceni opustit Evropskou unii," řekl listu The Telegraph bývalý lídr skotských nacionalistů Alex Salmond.
"Z tohoto hlasování jasně vyplývá, že obyvatelé Skotska vidí svou budoucnost jako součást Evropské unie," uvedla v prohlášení po sečtení všech skotských obvodů první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová. Ve Skotsku se pro setrvání Británie v EU vyslovilo téměř 1,7 milionu voličů, zatímco proti byl milion. K urnám však přišlo pouze 67,2 procenta.
Taking bets on how long it will take #Scotland to call another independence referendum? Can guess the result #Brexit pic.twitter.com/fNN82ZE85W
— Alkira Reinfrank (@AlkiraReinfrank) 24. června 2016Podle McGuinnesse, který je zástupcem první ministryně Severního Irska reprezentující probritskou unionistickou stranu, má Belfast právo na vypsání referenda o budoucnosti severní části irského ostrova. "Tento výsledek dramaticky změnil politickou mapu zde na severu Irska a my zvýšíme úsilí v naší věci, abychom vyvolali hlasování o hranici," prohlásil o myšlence sjednoceného Irska Declan Kearney z vedení Sinn Féin.
Britská vláda se podle Kearneyho vzdala jakéhokoli mandátu hájit zájmy obyvatel Severního Irska, jehož obyvatelé by podle výsledků britského referenda měli opustit Evropskou unii, i když se sami vyslovili pro setrvání v tomto bloku.
Podle českých politiků to není šťastné řešení
"Jsem samozřejmě zklamán jako mnoho jiných lidí, kteří si uvědomovali, jaké důsledky to bude mít jak pro Británii, tak pro Evropskou unii. Ty první analýzy ukazují, že jedním z hlavních faktorů v rozhodnutí mírné většiny britských voličů byla obava z migrace. Britové už mají sta tisíce migrantů na svém území, zejména z Pákistánu, a právě v Británii vznikl ten termín „no-go area", to znamená oblast, kam se večer neodvažují ani policisté. A zřejmě tyto negativní zkušenosti přispěly k rozhodnutí britských voličů," uvedl prezident Miloš Zeman.
"Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU. V Evropském parlamentu vždy podpořím volný obchod a volné cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií," zdůrazňuje europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.
"Rozhodnutí o Brexitu je rozhodnutím občanů Británie a zároveň obrovským selháním elit Bruselu, jeji tlak na superstát a odtržení od občanů, neřešení krize v Řecku a imigrační krise, narůstající regulace. Jako eurorealista vĕřim, že se politici vzpamatuji a budou brexit vnímat jako varování. Osobně nechci další rozpad EU, ale chci více rozhodování na národní úrovni, né vĕtší centralizaci," uvedl pro EuroZprávy.cz Přemysl Sobotka z ODS.
Příjemný a neformální rozhovor s nově zvoleným rakouským prezidentem V.d.Bellenem o EU po Brexitu. pic.twitter.com/UlAAGIsWAn
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 24. června 2016"Rozhodnutí vyjádřené v referendu je důkazem obrovské demokratické tradice Velké Británie, je důkazem hrdosti, nezávislosti a svobodné vůle britských občanů. Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura již více než rok prosazuje v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR vyhlášení referenda o vystoupení ČR z EU. Zatím tomu vládní i tak zvané opoziční strany brání. Nehájí zájmy ani České republiky, ani českých občanů. Hnutí SPD na nejbližším jednání Poslanecké sněmovny navrhne zařadit na program jednání bod: Vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. V případě, že náš návrh nebude schválen, naše hnutí zahájí petiční akci na podporu referenda. Odmítáme globální vládnutí, odmítáme nadvládu neziskových organizací, odmítáme nelegální imigraci a islamizaci. Žádáme svobodu a suverenitu České republiky a jejích občanů. Žádáme přímou demokracii!" reaguje Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie.
"Rozhodnutí Spojeného království vystoupit z Evropské unie bude mít dopad na celé evropské společenství, dotkne se všech států, Českou republiku nevyjímaje. Ten, kdo si v Česku Brexit přál, rozhodně nebral v úvahu ochranu zájmů občanů ČR. Evropa bezpochyby musí projít v následujícím období změnou. V našem nejsilnějším zájmu je teď mít jasnou pozici v tom, jakou EU vlastně chceme a jakou roli v ní chceme hrát. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Čech neskrýval nadšení. Podle Trošky se to dalo čekat
František Ringo Čech neskrývá z odchodu Velké Británie z Evropské unie nadšení. Podle svých slov má z hlasování Britů velkou radost. "Angličané ukázali cestu a Evropská unie se musí změnit," řekl serveru EuroZprávy.cz. "Držme se Británie," dodal zpěvák a umělec s tím, že na kulturním dění v České republice se Brexit nijak nepromítne.
Podle režiséra Zdeňka Trošky se tento výsledek dal očekávat. "Protože se EU už chovala jako diktátor a postupně vytvořila stav skoro protektorátní. Každý stát si i v tomto spolku (EU) musí udržet a zachovat svou národní identitu, svou kulturu, své vlastní zájmy. Příkazy a zákazy se nic nezmůže; lidi už nejsou cínoví panáčci, kterými může kdokoli a jakkoli posunovat. Británie dostala jako první stát rozum a odvahu vystoupit z evropského chaosu a blázince, který přes rok a půl řešil - neřešil otázku nechtěné migrace. A jak, to vidíme všichni jasně," sdělil Troška.
"Britové zvolili svobodu oproti otroctví a eurototalitě a ukázali nám, že se opravdu nemusíme chovat jako bezhlavé stádo a možnost volby existuje. Ale ta masírka eurohujerů napříč celou Evropou byla neuvěřitelná. Snažili se vyvolat dojem, že jiná možnost než zůstat v EU neexistuje, i kdyby měla začít válka. Od nesmyslných kurzů sázkových kanceláří počínaje. Gratuluji Británii k udržení samostatnosti. A co my? Dají nám naši politici také možnost svobodné volby nebo u nás frau Makrela naplánuje vojenské cvičení?" uvedl na sociálních sítích zpěvák a rocker Aleš Brichta.
Populisté po světě oslavují. Chtějí vlastní referenda
"Vítězství svobody! Jak už léta žádám, mělo by se uspořádat stejné referendum ve Francii a v dalších zemích EU," napsala Marine Le Penová, šéfka parlamentní Národní fronty (FN), na svém twitterovém účtu.
Europoslankyně Le Penová je považována za jednu z možných favoritek příštích prezidentských voleb ve Francii, její strana však v současnosti hraje ve francouzském parlamentu pouze okrajovou roli.
Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders dnes také vyzval k vypsání referenda o odchodu země z Evropské unie. "Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice," uvedl v prohlášení Wilders. Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Zástupci silnějších formací mají k unii podstatně vstřícnější vztah.
Donald Trump výsledek britského referenda komentoval ze svého golfového hřiště Turnberry ve Skotsku, kam dnes dorazil. "Lidé na celém světě jsou naštvaní," uvedl Trump, podle kterého měly zásadní vliv na výsledek hlasování obavy lidí v Británii z nedostatečné ochrany hranic. Stejně naštvaní jako v Evropě jsou podle něj i lidé v USA. Rozhodnutí Britů opustit EU označil miliardář za "skvělé" a "fantastické".
Maďarský premiér Viktor Orbán v rámci rozhovoru s maďarským Kossuth Rádió podobněji reagoval na britské rozhodnutí odejít z Evropské unie. Na dotaz, zda ho britské rozhodnutí šokovalo, Orbán uvedl, že politika je plná možností a že důvod, proč tento vývoj evidentně otřásl finančními trhy, je ten, že zatímco politika je o budoucnosti, finanční trhy jsou o přítomnosti.
"Není to žádná tragédie. Je to realita, na kterou bude muset zbylých 27 zemí Evropské unie velmi rychle zareagovat. Považoval bych za velkou chybu, kdyby reakce byla taková, jaká byla dosavadní politika Evropské unie," řekl Robert Fico novinářům. Obrovský počet lidí v Evropě podle Fica odmítá migrační politiku EU.
Libra klesá na historické minimum
Britská libra pod vlivem rostoucího náskoku zastánců odchodu země z Evropské unii při ohlašování průběžných výsledků referenda klesá, v posledních desítkách minut se dostala pod psychologickou hranici 1,40 dolaru. Podobný vývoj se však týká i amerického dolaru, který spadl na úroveň 100 jenů.
Libra zažívá velmi divokou noc, když zprvu výrazně posílila poté, co se do těsného vedení v průběžném sčítání hlasů dostali zastánci setrvání v EU. Atakovala dokonce letošní maximum. Když se však průběžné skóre referendových výsledků obrátilo, klesla libra o více než šest procent a dostala se na 1,39 dolaru.
Témata: Brexit, Velká Británie, EU
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40