Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU, NATO a německá tajná služba bude společně sdílet databáze o podezřelých lidech z terorismu

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Německá tajná služba bude s partnery v Evropské unii a NATO vytvářet společné databáze lidí podezřelých z terorismu.

Protiteroristický balíček, který to Spolkovém úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu plní funkci civilní kontrarozvědky, umožní, dnes schválil Spolkový sněm.

Podmínkou pro vytváření sdílených databází je to, aby státy, které se do programu zapojí, zajišťovaly dodržování základních principů vlády práva. Země, kterou nejsou součástí EU, NATO nebo s Německem nesousedí, se do databáze budou moci zapojit, jen pokud to bude vyžadovat "mimořádný bezpečnostní zájem".

"Když se propojují mezinárodní teroristé, musí se i bezpečnostní složky propojit lépe než dosud. Ve vědomostech je síla a my se chceme teroristickým organizacím vší silou postavit, proto musíme své vědomosti sdílet," řekl už dříve k návrhu ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Témata:  Německo EU NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 20:04

Izrael schválil dohodu o příměří s Hizballáhem

Izraelský bezpečnostní kabinet oznámil schválení příměří v Libanonu, které má ukončit eskalující konflikt s militantní skupinou Hizballáh. Tuto informaci v úterý potvrdil izraelský činitel pro CNN. V návaznosti na tuto významnou událost oznámil Bílý dům, že americký prezident Joe Biden vystoupí s prohlášením v 14:30 místního času (20:30 SEČ) z Růžové zahrady Bílého domu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Írán

Analýza

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.