Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie si to rozmyslela: Desetitisíce lidí sepisují petici a chtějí zpět do EU

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Desetitisíce obyvatel Londýna podepsaly petici za nezávislost britské metropole a její setrvání v Evropské unii. Lidé tak učinili navzdory výsledkům čtvrtečního referenda.

"Podívejme se pravdě do očí: se zbytkem země nesouhlasíme. Místo toho, abychom v každých příštích volbách agresivně hlasovali jeden proti druhému, odhodlejme se k rozvodu a my se přesuneme k našim přátelům na kontinentu," stojí v dokumentu.

Petice podle agentury AFP vyzývá starostu Londýna Sadika Khana, aby "vyhlásil nezávislost Londýna a jeho kandidaturu na členství v EU".

Výzvu už podepsalo přes 40.000 lidí, uvedla AFP. Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů, v hlavním městě ale skončilo hlasování jinak: na 60 procent Londýňanů bylo pro setrvání.

"Londýn je mezinárodní město a my chceme zůstat v srdci Evropy," píše se v petici.

Témata:  Brexit Londýn Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

12. března 2026 18:23

Ombudsman Křeček pomohl matce, které zbývalo 2500 korun na měsíční výdaje

Česko rozčaroval případ, o kterém informovala kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí. Mladá matka musela po přechodu na superdávku a zaplacení nájmu sama měsíčně hospodařit s pouhými 2500 korunami. Zažádala si sice o mimořádnou dávku, ale byla odmítnuta. Úřad práce uznal chybu až po zásahu ombudsmana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy