Washington - Výsledek britského referenda byl řevem hněvu a frustrace z mocných, bohatých a privilegovaných v Londýně i Bruselu, které v sobě někteří Britové živili více než půl století. Uvedl to americký list The New York Times (NYT).
Vyjednávání o brexitu budou tvrdá, pokud to ale evropští lídři přeženou, poškodí vlastní hospodářství, myslí si The Wall Street Journal (WSJ). Podle listu The Washington Post (WP) nese značnou část viny na výsledku hlasování premiér David Cameron. Z vývoje v Británii by se měli poučit i Američané, neboť se podobá současné situaci v USA, píše USA Today.
Britové se navzdory varování rozhodli, že hra na "nebezpečnou neznámou" je lepší než setrvat ve stavu, kdy měli pocit, že ztratili nad věcmi kontrolu, napsal NYT. Zvládnutí nejistoty spojené s brexitem bude složité nejen kvůli politické situaci v Británii, které hrozí odchod Skotska i Severního Irska, ale i kvůli migrační krizi na kontinentu a volebnímu roku v USA. Německo a Francie navíc nebudou chtít být vůči Británii velkorysí, aby nepodpořily euroskeptická hnutí napříč Evropou.
Jednou z hlavních otázek zůstává to, "co se stane s evropskou jednotou tváří v tvář výzvám přicházejících z Ruska a Blízkého východu", píše NYT. "Politické, hospodářské a bezpečnostní instituce Západu jsou pevné a pružné a časem si na novou realitu zvyknou. Neměli bychom si ale dělat iluze: Bude to zcela jiná realita," dodává.
Podle WP vinu na výsledku hlasování z části nese premiér Cameron a tábor zastánců setrvání Británie v EU. Nové podmínky členství, které Cameron před referendem v Bruselu vyjednal, byly podle listu tak špatné, že během kampaně jako argument proč hlasovat proti brexitu téměř nezaznívaly. "Voliči navíc nemají rádi, když se jim tvrdí, že nemají jinou možnost," píše list v komentáři.
Jednání o brexitu budou tvrdá, myslí si WSJ. "Vlády na kontinentu budou chtít hrát s Británií tvrdou hru s cílem odradit další země, aby ji následovaly," píše list. Pokud bude hra ale příliš tvrdá, ohrozí EU své vlastní ekonomiky, především klíčová odvětví, jakým je například výroba automobilů v Německu.
Témata: Brexit, USA, noviny a tisk, Velká Británie
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40