Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letištěm v Istanbulu otřásly dvě exploze, minimálně 28 mrtvých

Atatürkovo letiště
Atatürkovo letiště
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Istanbul - Na Atatürkově letišti v Istanbulu se v úterý večer ozvaly minimálně dvě exploze a podle svědků také střelba. Podle místních médií jsou na místě desítky zraněných, potvrzeno je také nejméně 28 mrtvých.

Podle svědků se střelba ozvala z parkoviště u letiště, zraněné do nemocnic prý převážejí taxíky. Svědci mluví asi o sedmi nebo osmi výstřelech. Podle portálu RT.com k výbuchům došlo v terminálu, kam přilétají cestující z mezinárodních letů.

Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.

2 explosions (most likely suicide bombings) have rocked Ataturk airport in #Turkey's Istanbul. Gunfire reported too. pic.twitter.com/Er8SLYZ2fp

— Haidar Sumeri (@IraqiSecurity) 28. června 2016

Podle tureckého politika Erena Erdema šlo určitě o sebevražedné atentáty, po nichž v letištní hale zůstalo mnoho zraněných. Podle svědků později směrem od terminálu utíkala čtveřice ozbrojených mužů.

Na útoku se měli podílet dva sebevražední atentátníci, exploze otřásly dvěma různými místy na letišti. Podle listu Daily Telegraph se útočníci snažili projít bezpečnostním rámem - i s výbušninami, které měli u sebe.

PHOTO: Injured being cared for at Ataturk airport in #Istanbul #Turkey - @sendika_org pic.twitter.com/8KqhBsoKg4

— Conflict News (@Conflicts) 28. června 2016

 

Zatím není jasné, jestli jsou do počtu mrtvých zahrnuti atentátníci či nikoli. Podle istanbulského guvernéra nebyli jen dva, jak uváděly první zprávy, nýbrž tři. Policie po krvavé teroristické akci letiště evakuovala.

Podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga zemřelo 28 lidí a 60 bylo zraněno. Dodal také, že jeden z útočníku střílel z kalašnikova a až pak se odpálil. Zatím není jasné, zda atentátníci jsou zahrnuti do bilance mrtvých osob či nikoli. 

Ministr Bozdag uvedl, že útočníci stříleli z automatických pušek ještě předtím, než se dostali k různým kontrolním stanovištím na mezinárodním terminálu. Rozhodili také kolem sebe několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté.

Podle zpravodaje televizní stanice NBC přímý svědek útoku líčil, že jeden atentátník odpálil bombu poté, co ho při zápolení dostal na zem policista.

Všechny vchody a východy z letiště byly uzavřeny a letadla nesmějí vzlétat a podle všeho ani přistávat, dokud se situace neuklidní. Turisté, kteří měli odletět, byli umístěni do tamních hotelů.

Atatürkovo letiště je tureckým hlavním mezinárodním letištěm; nachází se ve čtvrti Yeşilköy v evropské části města zhruba 25 kilometrů západně od centra Istanbulu.

Poslední letadlo mířící dnes do Istanbulu z Prahy odletělo z Letiště Václava Havla v 19:35 SELČ. Podle webu Atatürkova letiště letoun společnosti Turkish Airlines v Istanbulu přistál ve 22:06 SELČ, tedy po teroristickém útoku. Česká diplomacie zjišťuje, zda výbuchy nezasáhly i české občany.

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla večer ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

V Turecku jde v posledních měsících už o několikátý teroristický útok - nedávno byl cílem teroristů například policejní autobus nebo demonstrace.

K zodpovědnosti za útok se dosud nikdo nepřihlásil. Způsob akce ale podle řady komentářů ukazuje na islámské radikály. Útočníci z hnutí Islámský stát (IS) stojí za řadou masakrů z posledních měsíců v Turecku.Výběr největších teroristických útoků v Turecku

Výběr největších teroristických útoků v Turecku v uplynulých letech; dnešní exploze a střelba na istanbulském Atatürkově letišti podle istanbulského guvernéra připravily o život nejméně 28 lidí:

13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK).

15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.

20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.

11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).

20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.

10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).

12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.

13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.

19. března 2016 - Při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé včetně atentátníka, 20 osob utrpělo zranění.

7. června 2016 - Automobil naložený výbušninou vybuchl ve čtvrti Vezneciler poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. zahynulo 12 lidí. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).

8. června 2016 - Při atentátu na policejní stanici na jihovýchodě Turecka zahynulo šest lidí a desítky dalších byly zraněny. K útoku se přihlásili separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK).

28. června 2016 - Dvě exploze a střelba na istanbulském Atatürkově letišti si podle tureckého ministra spravedlnosti vyžádaly životy nejméně tří desítek lidí; turecká média informovala o zhruba šesti desítkách zraněných.

Témata:  Turecko výbuch letiště Istanbul

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy