Brusel - Po odchodu Británie z Evropské unie se vyrojily spekulace, že angličtina přestane být oficiálním jazykem bloku. Zastoupení Evropské komise v Irsku takové tvrzení odmítlo.
Předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuta Hübnerová v pondělí uvedla, že o registraci angličtiny jako takzvaného úředního jazyka EU požádalo pouze Spojené království, zatímco Irsko a Malta, kde je angličtina jedním z oficiálních jazyků, tak neučinily. Irsko stanovilo jako úřední jazyk irštinu (irskou gaelštinu) a Malta zase maltštinu.
"Rada ministrů rozhoduje o pravidlech v používání jazyků v evropských institucích jednomyslně. Jinými slovy to znamená, že jakákoli změna jazykového režimu evropských institucích je předmětem jednomyslného souhlasu rady, a to včetně Irska," uvedlo ale v prohlášení zastoupení Evropské komise v Irsku.
EU má nyní 24 úředních jazyků včetně češtiny. Angličtina je v EU zcela dominantním jazykem, spolu s francouzštinou a němčinou patří i mezi takzvané pracovní jazyky. Podle statistik na Wikipedii je anglicky schopno hovořit přes 50 procent obyvatel bloku.
Vyloučení angličtiny ze skupiny úředních jazyků unie odmítá rovněž eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. "Irové zůstávají a Skotové mohou přijít," uvedl na twitteru.
List The Wall Street Journal poznamenal, že Evropská komise po britském referendu začala k vnější komunikaci více používat francouzštinu s němčinou, což je chápáno jako symbolický krok.
Související
3. dubna 2025 9:02
2. dubna 2025 23:15
28. března 2025 10:18
20. března 2025 21:42
11. března 2025 17:05