Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kerry uklidňoval, brexit nebude. Ví ministr zahraničí něco, co svět ne?

John Forbes Kerry, americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států.
John Forbes Kerry, americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států.
Foto: usa.gov

Londýn/Washington – Mnozí, včetně předních představitelů Evropské unie a britského preiméra Davida Camerona, již oznámili, že je britské rozhodnutí v referendu nevratné a Británie EU opustí. O to překvapivější bylo prohlášení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, podle kterého k brexitu vůbec nemusí dojít. Informoval o tom americký deník TIME.

Deník uvádí, že po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem Kerry uvedl, že navzdory výsledkům referenda Velká Británie nikdy Evropskou unii opustit nemusí.

„Jde o velmi komplikovaný rozchod," uvedl Kerry na festivalu Aspen Ideas v americkém Coloradu. Dále podotkl, že většina lidí, kteří pro brexit hlasovali, nevěděli, jak by k tomu mělo dojít, ani ve skutečnosti nechtěli brexit provést.

Deník podotýká, že Cameron, který po oznámení výsledků informoval o své rezignaci, zřejmě Kerrymu sdělil, že se zdráhá zahájit proces vystoupení země z EU. Podle Kerryho existuje „množství způsobů", jakými by mohla Británie rozhodnutí zvrátit.

Jak také deník dodává, před „hysterií" varoval také americký prezident Barack Obama. Ten pro National Public Radio uvedl, že brexit znamená pouze „stisknutí pauzovacího tlačítka" na „projektu úplné evropské integrace".

„Nepřeháněl bych to. Po hlasování o brexitu tu byla celkem velká hysterie, jako kdyby najednou NATO zmizelo, jako kdyby se najednou transatlantická aliance rozpouštěla a každý stát se vydával svým vlastním směrem. To se neděje," dodal americký prezident.

Témata:  Brexit John Kerry EU

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 10:16

Čtvrteční bouřky na Moravě a ve Slezsku: Kroupy až 7 cm a podezření na downbursty

Českem se ve čtvrtek prohnaly další bouřky, tentokrát zasáhly Moravu a Slezsko. Na některých místech napáchaly škody, podle zpráv padaly kroupy o velikosti až 7 centimetrů. Meteorologové zcela nevylučují bouřky ani v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy