Brusel/Londýn – Důležitým problémem v souvislosti s brexitem je vyřešení otázky, kdy Británie oficiálně uplatní článek 50 a zahájí dvouleté období odchodu z EU. Bruselský server Politico ale upozorňuje, že k tomu podle některých ústavních právníků již došlo.
Zahájila již Británie brexit?
Mezi předními zástupci EU i Británie panují spory o to, kdy Británie oficiálně zahájí své vystoupení z Evropské unie. Zatímco někteří požadují, aby se tak stalo bezodkladně, jiní trvají na tom, aby byl Británii poskytnut dostatečný prostor.
Server ale upozorňuje, že podle některých ústavních expertů již byl článek 50 o výstupu země z EU uplatněn, a zemi tak již odtikávají dva roky, po kterých země EU bezpodmínečně opustí - ať už dojde k uzavření nějaké dohody o dalším vztahu EU a Británie, nebo nedojde.
Článek 50 totiž pouze stanovuje, že „členský stát, který se rozhodne z EU vystoupit, o svém rozhodnutí informuje Evropskou komisi"; již se zde ale neuvádí, jakou formou by k tomuto upozornění mělo dojít.
Referendum jako oznámení stačí
Jak vysvětluje Spyros Pappas, přední právník, který se specializuje na evropské právo, svrchovaná autorita členského státu, tedy voliči, jasně vyjádřili svůj úmysl vystoupit skrze referendum, přičemž oficiální zveřejnění výsledků jako oznámení úmyslů státu stačí.
Ačkoliv uznává, že referendum samo o sobě závazné není, měl by zde být podle něj také zvážen celý proces, který referendu předcházel a který lze definovat jako „konzultaci a koordinaci vlády Velké Británie s EU, jejichž cílem bylo umožnění definitivního rozhodnutí ohledně budoucnosti Británie v EU - nebo mimo ní – přímo občany Británie".
„Takže k oznámení již došlo 24. června, když byly zveřejněny oficiální výsledky referenda," upřesňuje dále Pappas. Podotýká také, že britský premiér David Cameron opakovaně slíbil, že výsledky referenda budou závazné.
Pappas tak odmítá tvrzení, že brexit může oficiálně odstartovat pouze formální oznámení ze strany britské vlády, a připomíná, že i v minulosti EU dávala přednost obsahu sdělení, nikoliv jeho formě.
Poslední slovo bude mít Evropská rada
O tom, zda skutečně došlo k uplatnění článku 50 a zahájení procesu vystoupení Británie z EU, podle něj rozhodne Evropská rada, a to buď sama, nebo na základě doporučení Evropské komise. Celou situaci by podle něj také mohly uspíšit členské státy nebo instituce EU, které by mohly celou záležitost předložit soudu.
Na závěr dodává, že tak zatím evropské instituce neučinily zřejmě kvůli tomu, že zde stále existuje určitá naděje na zvrácení celého procesu. „Je to problém politický a psychologický spíše než právní," podotýká.
„Instituce EU by navíc chtěly, aby bylo jasné, že britská vláda učinila v rámci tohoto procesu všechna relevantní rozhodnutí. V každém případě je třeba pamatovat, že až do zakončení dohody o odchodu dává smlouva členskému státu, kterého se to týká, možnost své rozhodnutí odejít z Evropské unie stáhnout," dodává Pappas.
Témata: Brexit, Velká Británie, EU
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40