Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Méně uprchlíků? Neradujme se předčasně, varovala Merkelová

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Berlín - Podle německé kancléřky Angely Merkelové uprchlickou krizi nevyřeší zavírání hranic v Evropě. Podle ní je třeba omezit počet příchozích běženců do všech zemí EU, včetně Řecka. Řekla to dnes německým poslancům před odjezdem na summit EU.

Připomněla, že v posledních týdnech klesl počet běženců přicházejících do Německa. "Bezpochyby v Německu nyní profitujeme z toho, že jednostranná rozhodnutí Rakouska a zemí na takzvané balkánské cestě zastavila příchod běženců. Musím ale varovat před tím, abychom se radovali předčasně. Protože momentální ulehčení v Německu a některých dalších státech je jedna věc, situace v Řecku je ale věc druhá," řekla.

"Potřebujeme snížit počet přicházejících uprchlíků nejen pro některé země, ale pro všechny," zdůraznila Merkelová. Znovu zopakovala svůj postoj, že dlouhodobě lze uprchlickou krizi vyřešit, jen když bude EU postupovat jednotně.

Národní řešení jsou podle kancléřky jen dočasná, protože uprchlíci dřív nebo později najdou jinou cestu, jak se dostat do zemí, kam chtějí. "Pokud nyní vzniknou nové, ještě složitější a nebezpečnější uprchlické cesty, budou z toho těžit jen převáděči. Nejvyšší cenu pak zaplatí běženci, často i svůj život. Ale i my Němci a Evropané bychom zaplatili vysokou cenu, protože by se ukázalo, že dočasná opatření byla jen zdánlivá řešení, která potlačovala pouze symptomy krize, nikoliv její příčiny. Zklamání občanů by pak bylo ještě větší, než jaké zažíváme teď," míní Merkelová.

"Na Evropské radě půjde o to, zda se nám podaří docílit takové dohody, která poprvé umožní existenci udržitelného celoevropského řešení uprchlické otázky," řekla kancléřka.

Zároveň ale uvedla, že i od Ankary očekává kompromis při jednání o požadavcích, které má Turecko na EU. Zdůraznila také, že vstup Turecka do unie není na pořadu dne, i když se otevřou další kapitoly přístupových rozhovorů.

Témata:  Angela Merkelová EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

7. listopadu 2025 9:03

Suchánek se obul do Hřiba kvůli dopravě. Jste naivní, reagoval politik

Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Sergej Lavrov

Lavrov záhadně zmizel. Spekuluje se o jeho pádu

Zprávy o tom, že Sergej Lavrov, který je již déle než dvacet let hlavní tváří ruské diplomacie, chyběl na středečním důležitém zasedání Rady bezpečnosti Ruska, kde se jednalo o možném obnovení jaderných testů, vyvolaly v Moskvě značné spekulace. Lavrov byl totiž jediným stálým členem rady, který se jednání s prezidentem Vladimirem Putinem neúčastnil, což podnítilo intenzivní debaty o potenciálních otřesech v čele ruské diplomacie.