Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijde v Lotyšsku stejný scénář jako na východě Ukrajiny? Server varuje před nebezpečím

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: mil.ru

Riga – Server Ukraine Today se pozastavuje nad děním na rusko-lotyšské hranici. Varuje, že i tam by brzy mohlo dojít k podobnému scénáři, který potkal východ Ukrajiny.

NATO usiluje o posílení svého východního křídla s ohledem na údajně se stupňující ruskou agresi. Polsko se chystá na další summit aliance, na kterém by dle očekávání mělo být oznámeno vyslání dalších čtyř praporů do Pobaltí a Polska. Rusko už uvedlo, že v reakci na to vyšle více letadel typu Iskander do příhraniční oblasti Kaliningradu.

„Lotyšský region Latgalsko leží jen třicet kilometrů od místa, kde Rusko plánuje nasadit své výsadkáře v regionu Pskov. Dříve to byla část ruské říše a později sovětské republiky, nyní hrozí, že se Latgalsko stane separatistickou jednotkou v Lotyšsku a že se změní v Latgalskou lidovou republiku," varuje ukrajinský server.

Někteří z místních podle Ukraine Today tvrdí, že několik bývalých hooligans odešlo na Ukrajinu s cílem bránit Rusy před takzvanými ukrajinskými fašisty. V regionu žije velký počet Rusů a i proto Volodymyr Lindeman kdysi inicioval referendum o uznání ruštiny jako druhého úředníka spolu s lotyštinou. I proto server mluví o tom, že vážně hrozí, že se „bude opakovat ruský scénář v Lotyšsku".

„Nemyslím si, že tady něco začne. K provedení revoluce v Lotyšsku, by bylo nutné, aby to začalo z Rigy. Tam žijí vzdělaní Rusové, ne v provincii Latgalsko," nechal se slyšet Lindeman. Podle oficiálních statistik tvoří rusky mluvící obyvatelé téměř čtvrtinu obyvatel Lotyšska. Většina z nich nemá lotyšské občanství - i když mají silnou lobby v parlamentu, v čele se starostou Rigy Nilem Ušakovem.

Inga Springeová, novinářka magazínu Re:Baltica říká: „Ušakov připomíná totalitního diktátora, podobného těm, které vidíme v Bělorusku Řídí veškerá ruskojazyčná média v Lotyšsku O pár let dřív jeho e-mail někdo naboural. Ukázalo se, že spolupracuje s ruským velvyslanectvím."

V současné době se Lotyšsko snaží bojovat s ruskou propagandu. Yanis Sartis dříve pracoval pro lotyšské ministerstva obrany, nyní je vedoucím pracovíkem výzkumného centra NATO a důkladně studuje prostředky a metody trollů Kremlu.

Aby se předešlo hybridní válce, lotyšském tajná služba vypracovala zákon omezující špionáž. Podle nově přijatého dokumentu mohou být lidé obviněni ze špionáže pro cizí zemi odsouzeni k 20 letům za mřížemi. Ti, kteří volají po revoltě a svržení vlády, mohou strávit ve vězení až 15 let.

Skupina lotyšských novinářů v čele s Ingou Springeovou reviduje téměř 300 smluv o prodeji a koupi nemovitostí ve městech Riga a Yurmala. Největší částky byly zaplaceny ruskými oligarchy, mezi nimi i manažery Gazpromu a poslanci pro-prezidentské strany „Yedinaya Rossiya" (Jednotné Rusko). Všichni z nich se zapojili do programu lotyšské vlády, která po koupi nemovitosti uděluje povolení k pobytu v Lotyšsku, píše server.

Navzdory masové poptávce lotyšské úřady přísně kontrolují ty, kteří chtějí být občany Evropské unie. Každá osoba, jejímž cílem je prodloužit lotyšské vízum musí každoročně zaplatit 5000 eur do lotyšské rozpočtu.

Témata:  Lotyšsko Rusko Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.