Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neskutečné, džihádisté v Dháce zabili 22 lidí, protože je to módou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: saharareporters.com

Dháka - Džihádisté, kteří v pátek zabili 20 civilistů a dva policisty při útoku na restauraci v Dháce, patřili k jedné místní extremistické skupině, nikoli k Islámskému státu (IS). Mezi oběťmi je většina cizinců.

"Byli to členové radikální islámské skupiny Džumatul Mudžáhidín. Neměli žádnou vazbu na Islámský stát," řekl dnes ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir. Útočníci podle něj pocházeli z lepších rodin a vystudovali dobré školy. Džihádisty se stali, "protože je to módou", dodal ministr.

Policie dnes zveřejnila fotografie a jména šesti zabitých radikálů. Uvedla přitom, že všichni útočníci byli Bangladéšané. Pět z nich měla policie na seznamu militantních islamistů a v minulosti se je už několikrát pokusila zadržet.

Skupina Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků) je v Bangladéši zakázaná od roku 2005, kdy provedla řadu atentátů s oběťmi na životech.

Ke krvavému útoku, kvůli kterému byl v zemi vyhlášen dvoudenní státní smutek, se krátce po jeho spáchání přihlásila radikální organizace Islámský stát. Bangladéšská vláda tradičně popírá přítomnost nějaké mezinárodní islamistické skupiny v zemi, zvláště IS.

Pokud jde o státní příslušnosti obětí masakru, je zřejmé, že mezi nimi bylo devět Italů a sedm Japonců. Další tři zavraždění byli Bangladéšané nebo osoby bangladéšského původu. Informace o poslední oběti se rozcházejí, podle jedněch se jednalo o Američana, podle druhých o mladistvého Inda.

Témata:  Bangladéš terorismus Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

10:12

Aktuální počasí: Nebezpečí ledovky ještě nepominulo, upozornili meteorologové

V Česku se stále může lokálně tvořit ledovka, varovali meteorologové v neděli dopoledne. Potíže mohou nastat v některých oblastech či na konkrétně zmíněných silnicích, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy