reklama

Tusk po schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že je před summitem "více opatrný než optimistický".

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker sdělil, že si je "celkem jist", že dnes či v pátek dohody s Tureckem dosaženo bude. Dodal, že zatím nehotová dohoda bude respektovat evropské právo i ženevskou konvenci o uprchlících.

Europarlament má, pokud jde o dohodu, "určitá očekávání", zdůraznil v poledne jeho šéf Martin Schulz. Základní věcí také podle něj je, aby odpovídala mezinárodním standardům a pravidlům.

Prezidenti a premiéři osmadvacítky se budou dnes večer snažit najít pro unii i Turecko přijatelnou podobu dohody o další spolupráci s Tureckem. Turci před deseti dny nabídli, že převezmou zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, pokud EU za každého Syřana mezi nimi přemístí na své území jednoho syrského občana s právem na azyl. Ankara ale také žádala bezvízový styk od léta, další peníze a diskusi o otevření nových kapitol roky se vlekoucích přístupových rozhovorů.

Poslední podmínka se nelíbí Kypru, který jednání o tureckém vstupu roky blokuje.

Vysoký turecký činitel dnes agentuře Reuters anonymně řekl, že Ankara je ochotná diskutovat o jakýchkoli návrzích, s nimiž EU přijde. Zároveň ale varoval, že žádné zemi - ani Kypru - by nemělo být dovoleno pokrok v rozhovorech blokovat.

Tusk připomněl, že mezi třemi principy, kterými se vznikající dohoda musí řídit, je její přijatelnost "pro všech 28 členských zemí, ať jsou malé či velké". Dohoda, kterou turecký premiér Ahmet Davutoglu překvapil své evropské partnery 7. března na posledním summitu EU-Turecko, byla dopředu předjednána jen s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Návrh textu dohody, o kterém ale stále jednají diplomaté, ohledně otevření přístupových kapitol nyní uvádí, že EU se společně s Tureckem "připraví na rozhodnutí o otevření nových kapitol v přístupových rozhovorech co nejdříve".