Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V některých částech Švýcarska je zakázané nošení burek

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Curych - V jednom z italsky mluvících kantonů ve Švýcarsku začal platit neobvyklý zákon. Ten na určitých místech zakazuje nošení burek a nikábů pod pokutou, která se může vyšplhat k téměř 10 000 švýcarských franků (skoro 250 tisíc korun). Vláda zákaz povolila na základě referenda z roku 2013, kdy pro zákon hlasovali dva obyvatelé ze tří.

Zákon proti burkám začal platit 1. července a zakazuje nošení závojů zakrývajících obličej ve veřejných budovách, v obchodech a restauracích. Při porušení zákona mohou viníci dostat pokutu od 100 až do 10 000 švýcarských franků (přibližně 2500 až 250 tisíc korun).

Zákon platí jen v části Švýcarska a to v kantonu Ticino, který zákon prosadil i přes to, že je velice oblíbenou destinací turistů ze zemí, kde je islám převažující náboženství.

Ambasáda Saúdské Arábie v návaznosti na zákon podle portálu Dailymail vydala upozornění, ve kterém nabádá své obyvatele, aby měli pro zákaz burek pochopení a respektovali ho.

Původně se podle portálu Local měl zákon vztahovat na zakrývání obličeje čímkoliv a to včetně masek a kukel při protestech, vláda ale hlasovala pouze pro zákaz týkající se burek a nikábů, aby nebyly muslimské ženy stavěny do stejné pozice, jako například hooligans (ultras) nebo provokatéři při demonstracích.

Švýcarský parlament potvrdil, že zákon neodporuje spolkovým zákonům. Ticinský zákon se inspiroval Francií, kde podobné nařízení začalo platit v roce 2011.

Návštěvníci směřující do Ticina budou na letištích včas informováni o tom, že si nesmí zakrývat obličej burkami nebo nikáby, zatímco pobývají v zemi.

Témata:  Švýcarsko muslimové

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy