Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CIA jako viník teroristických útoků v Turecku? IS je americkou loutkou, zuří turecká média

Příznivci Islámského státu
Příznivci Islámského státu
Foto: vice.com

Ankara/Washington – Teroristické útoky 28. června na mezinárodním letišti v tureckém Istanbulu oficiálního viníka nemají, turecká vláda se ale shodla s dalšími zdroji, že za nimi zřejmě stála teroristická skupina Islámský stát (IS). Zpravodajský server Al-Monitor ale upozorňuje, že se tureckými provládními deníky šíří teorie zcela jiná.

IS je jen loutkou?

Server poukazuje například na článek, který vyšel 30. června v provládním islámském deníku Jeni Akit a který nesl titulek: „Za útoky byla CIA!“. V dalším provládním deníku Takvin vyšel téže den podobný článek. V něm novinář Ergun Diler tvrdí, že za všemi předchozími útoky, které se odehrály v Bostonu, Paříži a Bruselu, stáli lidé, kteří byli napojeni na americkou tajnou službu CIA.

Podobných článků pak podle serveru v ten stejný den vyšlo v provládních denících několik. Zatímco některé z útoků v Istanbulu vinily Spojené státy obecně, jiné, podobně jako Diler, ukazovaly přímo na CIA.

„Od 29. června se skoro ve všech provládních médiích ohledně útoků na letišti v Istanbulu objevily dva druhy analýz: jeden jako Diler přímo a jasně obviňuje CIA; ty mírnější varianty jen naznačují, že je IS loutkou imperialistických mocností,“ podotýká server.

Různé teorie

Jedna z teorií například tvrdí, že byl útok proveden kvůli „závisti nad smířením Ruska s Tureckem“. Mezi oběma zeměmi totiž před útoky došlo k narovnání vztahů po dlouhodobém ochlazení kvůli loňskému incidentu, při kterém Turecko sestřelilo ruský bojový letoun.

Další teorie neukazuje na Západ přímo, ale upozorňuje, že teroristickou skupinu Islámský stát řídí ti samí lidé, kteří manipulují a ovládají i Kurdskou stranou pracujících (PKK), která v Turecku také provádí teroristické útoky. Podle autora této teorie má jít o snahu Turecko „rozdělit a dobýt“.

Jiní autoři varují, že IS vznikl a je používán k tomu, aby byly muslimské společnosti rozloženy zevnitř. Ti následně argumentují, že ačkoliv jsou skutečným cílem IS muslimové, Západ se při vysvětlování situace svým obyvatelům soustředí na islám jako celek, nikoliv na okrajové nebo extremistické ideologie.

Opatrnost na obou stranách

Server následně upozorňuje, že se tyto informace objevily v provládních denících a médiích, ačkoliv sama vláda za pachatele a jediného viníka označila Islámský stát.

Tento fakt se podle něj dá vysvětlit dvěma způsoby. „Prvním je rostoucí oblíbenost představy chalífátu a to, že lidé jen těžko přijímají vazbu mezi islámem a terorismem v Turecku. Druhým je neschopnost uvědomit si, jak moc omyly turecké zahraniční politiky přispěly ke zvýšení zranitelnosti země,“ vysvětluje.

Stejně tak se podle něj IS oficiálně k útokům nepřihlásil, protože cílem byli sunnitští muslimové a organizace si u nich nechce poškodit reputaci a přijít tak o potenciální rekruty.

Témata:  Turecko Islámský stát CIA

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 20:01

Důchody slavných: Jiří Krampol platil daně jako kráva, aby se jednou pořádně rozčílil

Jiří Krampol je důchodem už nějaký ten pátek, ale potrpí si na tom, že je pracujícím důchodcem. Nemá totiž žádný problém říct, že z důchodu od státu by neuměl vyžít. Hlasitě také naznačil, že za daně, které v průběhu let odvedl, by si uměl představit vyšší penzi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy