Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Juncker souhlasí se zvolením nového britského eurokomisaře

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Novým členem Evropské komise (EK) se stane dosavadní britský velvyslanec ve Francii Julian King. Jeho jméno navrhl premiér David Cameron. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker souhlasil.

Očekává se, že proces odloučení Británie a EU skončí za více než dva roky. Nový britský eurokomisař by podle komentářů mohl nastoupit do komise letos v září.

Juncker podle mluvčího EK do konce měsíce rozhodne, jaký post Kingovi přidělí. Jasné je, že vystřídá dosavadního britského člena komise Jonathana Hilla, který po odhlasování brexitu podal demisi. Hill byl eurokomisařem pro finanční stabilitu a finanční služby.

Šéf EK se s kandidátem na nového eurokomisaře dnes sešel v Bruselu. Na základě životopisu prý Juncker shledal, že King má potřebné unijní kompetence. „Nyní rozmýšlí jeho možné uplatnění a své rozhodnutí oznámí do konce měsíce," řekl mluvčí komise na tiskové konferenci.

Hillův rezort převzal místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Hill vysvětlil demisi tím, že ho „velmi zklamalo" rozhodnutí většiny jeho spoluobčanů v červnovém referendu opustit Evropskou unii.

Jakmile Juncker navrhne Kingovu pracovní náplň v komisi, britský kandidát na eurokomisaře bude muset předstoupit před Evropský parlament a nakonec získat souhlas všech ostatních 27 členských států EU.

Témata:  Evropská komise (EK) EU Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.