Ankara – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v poslední době dokázal usmířit hned se dvěma mocnostmi v regionu – s Ruskem a Izraelem. Zpravodajský server Al-Monitor ale varuje, že ačkoliv by mohly přijít další podobné kroky, k okamžitému a trvalému narovnání vztahů mezi těmito zeměmi zřejmě nedojde.
Pragmatický Erdogan
Server podotýká, že ačkoliv motivace prezidenta Erdogana ohledně smířlivých kroků vůči Rusku a Izraeli není zcela jasná, nelze mít pochyby o tom, že v tomto směru bylo třeba nějaké kroky podniknout.
Podle některých představitelů Západu znamenají kroky Turecka známky toho, jak moc zoufalá země je. Server ale upozorňuje, že tyto kroky pomohou Erdoganovi zůstat u moci a zajistí jeho další politickou budoucnost.
Smířlivé kroky lze totiž považovat za pragmatické, což podle serveru posílí jeho reputaci jako schopného politika nikoliv náboženského fanatika.
Co stojí za tureckou změnou?
Server také upozorňuje, že by po usmíření s Ruskem a Izraelem mohla podobná situace nastat také s Egyptem, a dokonce i se Sýrií. V současnosti Turecko s vládou prezidenta Bašára Asada nesouhlasí, možnou změnu ale naznačil Savan Disli, místopředseda vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).
„To, že Saúdská Arábie již nějakou dobu funguje jako prostředník mezi Ankarou a Káhirou, je veřejným tajemstvím a již nějakou dobu se mluví o tom, že Alžírsko slouží jako prostředník mezi Ankarou a Damaškem,“ uvádí server s tím, že Rusko nyní také může pomoci vztahy mezi Tureckem a Sýrií narovnat.
„Ale otázkou zůstává: je změna turecké zahraniční politiky – i kdyby byla důsledkem zoufalství – jen dočasnou změnou postoje bez šance na její udržení, nebo jde o kompletní změnu, která naznačuje, že se Turecko vydává novým směrem?“ ptá se server.
Nepředvídatelná budoucnost
Dále ale varuje, že ani v případě vztahů s Ruskem a Izraelem zatím nedošlo ke kompletnímu usmíření. I různí zástupci Ruska včetně premiéra Dmitrije Medvěděva uvedli, že omluva automaticky neznamená, že obě země mohou ihned znovu začít s čistým štítem.
Aurel Braun, profesor mezinárodních vztahů s Harvardovy univerzity varuje, že by země měly k Turecku a Erdoganovi přistupovat jen velmi obezřetně. Domnívá se, že turecký prezident jedná takticky ve snaze upevnit svou domácí pozici; v případě, že by se mu to povedlo, by mohl taktiku opět rychle změnit.
„V důsledku by bylo moudré, aby si všechny mezinárodní zúčastněné strany, včetně Ruska, byly při jednání s Erdoganem vědomy různých negativních proměnných, ať už jde o vrozenou nestabilitu Erdoganova režimu nebo nepředvídatelnou a cynickou osobu samotného tureckého lídra, a aby v rámci zlepšování vztahů postupovaly extrémně opatrně,“ varuje Braun.
Ohledně vztahů mez Izraelem a Tureckem experti varují, že jakékoliv nyní dojednané usmíření zřejmě padne, pokud dojde k obnovení bojů v Gaze.
Témata: Recep Tayyip Erdogan, Turecko, Rusko
Související
19. září 2024 11:01
9. září 2024 21:58
29. července 2024 9:37
21. července 2024 12:52
12. července 2024 11:32