Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN obvinila Ukrajinu i separatisty z válečných zločinů. Zvěrstva se zametají pod koberec

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev - Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (UNHCR) ve své dnešní zprávě upozornil na beztrestnost válečných zločinů, ke kterým dochází na obou stranách konfliktu v Donbasu.

Válka mezi silami prozápadní ukrajinské vlády a separatisty na Donbasu si vyžádal už více než 9400 mrtvých z řad vládních sil, Ruskem podporovaných rebelů i civilistů. I přes dohodnuté příměří na frontě nadále dochází k přestřelkám.

Zpráva UNHCR obviňuje jak oddíly separatistů, tak armádní a dobrovolnické jednotky a bezpečnostní složky ukrajinské vlády, že popravovaly zajatce a zabíjely civilisty při plošně vedené palbě z raketometů, minometů a děl do obytných čtvrtí.

"UNHCR se dozvěděl o popravách ukrajinských vojáků a ozbrojenců, kteří se vzdali. Úřadu bylo také nahlášeno velké množství poprav a vražd civilistů nezapojených do bojů. Zabíjení civilistů, zdravotnického personálu, duchovních či jiných osob nezapojených do bojů je považováno za válečný zločin," uvádí se ve zprávě.

Zpráva upozorňuje, že za válečný zločin se považuje také úmyslné ostřelování civilních objektů a míst osídlených civilisty. Právě bezohledné bombardování, odporující mezinárodnímu právu, způsobilo podle OSN smrt většiny civilních obětí konfliktu.

Human Rights Watch či Amnesty International již dříve obviňovaly vládní síly a separatisty, že se pravidelně dopouštějí mučení a poprav v oblastech, které ovládají. Obvinění přiměla Kyjev slíbit vyšetřování.

Zpráva OSN ale konstatuje, že v drtivé většině případů nedospělo vyšetřování k žádným výsledkům, a obviňuje ukrajinské úřady z "nedostatku vůle vyšetřit jisté případy", pokud existuje podezření, že se zločinů dopustily vládní síly. Podobně selektivní bývá i vyšetřování v oblastech kontrolovaných rebely.

"Často se jedině pozůstalí domáhají od úřadů vyšetřování. V některých případech to vyšetřovatelé jen zaznamenají a pod různými záminkami nic nepodnikají," píše se ve zprávě. Její příloha zmiňuje 60 případů registrovaných od ledna 2014 do května 2016.

Témata:  Ukrajinská krize válečné zločiny

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.