Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavení uprchlíků z Libye se EU nedaří. Kde je problém?

Severní Afrika, ilustrační foto
Severní Afrika, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel/Tripolis – Evropská unie se snaží zastavit pašování lidí a obchod s lidmi z Libye. Mustafa Fetouri, nezávislý libyjský akademik a oceněný novinář, ale varuje, že současný postup EU situaci nijak nezmění.

Stabilizace Libye

Fetouri varuje, že Evropská unie může i nadále zvyšovat opatření a zintenzivňovat boj proti pašování lidí a obchodu s nimi, to ale nepřestane, dokud se země nestane politicky stabilní.

Vysvětluje, že bojovat proti pašerákům měla operace Sophia, kterou EU zahájila minulý rok v září. Ta byla navržena pro boj proti pašerákům z Libye a okolních zemí, jejichž cílem byla Evropa, zejména Itálie.

„Jenže místo úspěšného zasahování proti pašerákům a jejich sítím se celá operace změnila v záchrannou operaci. V červnu sice bylo zadrženo více než 50 lidí podezřelých z pašeráctví, ale většinou šlo o nevýznamné operativce, ne o ty, kteří operace řídí. Od začátku operace bylo zabaveno asi 80 dřevěných lodí, ale pašeráci od té doby prostě přešli na nebezpečnější nafukovací čluny," varuje.

Posílení operace EU nepomůže

Jak připomíná, s tím, že operace selhala, souhlasí i zpráva britského parlamentu, která byla zveřejněna v květnu. Ta uznává, že se z operace stala převážně záchranná mise, která pomohla zachránit asi 9 tisíc migrantů.

„Hlavní důvod, proč mise selhala, je ten, že v Libyi neexistuje silná centrální vláda s efektivní pobřežní hlídkou, která by byla schopna hlídkovat podél 1 900 kilometrů dlouhého pobřeží země," vysvětluje Fetouri.

Ačkoliv tak na začátku července Evropská unie oznámila posílení své pobřežní stráže o dalších 1 500 lidí, to podle Fetouriho pašeráky z Libye nezastaví, jen zpomalí. „Dokud nebude Libye stabilizována pod silnou centrální vládou, změní se jen málo," varuje.

„Bez ohledu na to, jaké nástroje EU na snížení proudu lidí ke svým jižním břehům nasadí, tato operace bude selhávat, dokud interní problémy Libye nebudou vyřešeny, aby proti pašerákům mohla bojovat i její vláda. Zdá se ale, že EU zatím nemá vhodné nástroje, kterými by četné libyjské problémy s bezpečností a pašováním řešila," dodává.

Témata:  uprchlíci Libye EU

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 14:24

Česko má za sebou velkou důchodovou změnu, oznámil úřad

Dubnové důchody se letos staly okamžikem zásadní změny, která se týká výplatních termínů. Nově jsou penze vypláceny výhradně v první polovině kalendářního měsíce. Příslušný úřad v tomto týdnu informoval, že ke změně již došlo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy