New York/Moskva – Ruský politický aktivista a šachista Garry Kasparov se zamýšlí nad tím, jakou kampaň před prezidentskými volbami vede již potvrzený republikánský kandidát Donald Trump. Domnívá se, že lidem jako byl Abraham Lincoln nebo Ronald Reagan, by hrůzou vstávaly vlasy na hlavě. Poukazuje také na to, že Trump a jeho kolegové mají velmi blízko ke Kremlu a ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.
Zatímco Lincoln by byl podle Kasparova současnou situací zděšen, dokáže si prý představit, jak Richard Nixon mává stohem papírů a křičí: „Držím tady v mé ruce seznam jmen lidí na nejvyšších postech Trupmovy kampaně, kteří pracovali pro ruskou vládu pod vedením bývalého agenta KGB!"
A toto obvinění by podle něj bylo velmi přesné. „Je to dobře známo, že Trumpův vedoucí kampaně, Paul Manafort, a dva ze špičkových poradců Trumpa, Carter Page a Michael Flynn, mají vazby na Rusko a Kreml," píše v komentáři pro server New York Daily News Kasparov.
Putin Trupma podporuje - a dostavují se výsledky
Manafort podle něj pracoval dlouhá léta jako hlavní politický vyjednavač pro Viktora Janukovyče, Putinova loutkového vládce Ukrajiny. „Page dříve pracoval pro ruský energetický gigant Gazprom a byl v poslední době v Moskvě Trumpovým jménem vysvětlit, že Amerika by neměla zasahovat v globálních záležitostech (především Putinových). Trump sám často chválil Putinovu sílu a naznačoval, že ti dva by spolu dobře vycházeli," připomíná ruský opoziční aktivista.
Putinova „obří mašinérie" pak podle něj podporovala Trumpovu kampaň při primárkách, čímž dala jasně najevo, že si nepřeje, aby Baracka Obamu na postu nahradila demokratka Hillary Clintonová. „Až do nynějška chyběla nějaká hmatatelná návratnost této investice," domnívá se Kasparov.
To se podle něj změnilo minulý týden, kdy členové Trupmovy kampaně a delegáti podporující Trumpa bojovali za změnu ve formě americké pomoci Ukrajině, která byla napadena Putinem v roce 2014. „Původní doporučení hovořilo o „poskytnutí smrtících obranných zbraní", které by pomohly křehké ukrajinské demokracie bránit se. Trumpovi příznivci to změnili na „náležitou pomoc", což je bezvýznamná fráze, která bezpochyby potěšila Putina," píše šachista.
Obama Putina odradit nedokázal
Změna podle něj také vyrovnala pozici Trumpa oproti Obamovi, který v „zahraniční politice dělal vždy jen tolik, aby vypadalo, že dělá něco, zatímco nikdy neudělal dost". Vlažnou reakci podle něj Obama předvedl při invazi na Ukrajinu i „ruskou genocidní kampaň v Sýrii". A ani od jednoho nedokázal Putina odradit.
„Představa, že Amerika má důležitou úlohu při podpoře a obraně demokracie po celém světě je v Demokratické straně již dlouho z módy. Vždy to tak ale nebylo," upozorňuje Kasparov a poukazuje na činy Harryho Trumana a Johna F. Kennedyho nebo senátora Henryho Jackson, kteří bránili lidská práva skrze americkou zahraniční politiku.
Trupmovy bláboly
„Na druhé straně uličky je neoizolacionismus a Trump, který papouškuje heslo „America First", tedy blábol z roku 1930, který nemá v dnešním světě globalizovaných ekonomik a globalizovaného teroru žádný smysl," píše aktivista. Tento přístup strkání hlavy do písku je navíc podle něj doprovázen zdatným sekundováním Obamy, který věří, že jakákoliv akce je vždy posuzována přísněji než nečinnost.
„Válka v Iráku urychlila trend namířený proti intervencím. Místo ponaučení, jak dělat lepší práci v boji proti teroristům a tyranům, jak ochránit civilního obyvatelstvo, a jak pomáhat růstu křehké svobody a demokracie, se Amerika rozhodla „nikdy dělat nic." Není překvapením, že mocenské vakuum zanechané USA bylo naplněno kriminálníky a teroristy, kteří jsou stále odvážnější. Amerika je na plném globálním ústupu, což vyvolává nedůvěru, nejednotnost a rozpad na regionální sféry vlivu," varuje Kasparov.
Témata: Garri Kasparov, USA, Donald Trump
Související
2. června 2024 11:43
21. května 2022 4:32
20. dubna 2022 19:24
2. března 2017 12:00
7. ledna 2017 19:44
30. října 2016 18:49