reklama

"Kunduz padl. Příslušníci Tálibánu ovládli všechny klíčové budovy ve městě," uvedl zpravodaj AFP, který je poblíž tohoto města. Kunduz, ležící asi 300 kilometrů na sever od Kábulu a 50 kilometrů na jih od hranic s Tádžikistánem, od roku 2015 už třikrát padl do rukou povstalců.

Příslušníci hnutí navíc pronikli i do centra Saripúlu, který je správním střediskem stejnojmenné provincie na severozápadě země. "Příslušníci Tálibánu obklíčili armádní jednotku na předměstí. Všechny ostatní části města už ovládli," řekl AFP člen místní provinční rady. Předtím poslankyně Aziza Žalisová uvedla, že povstalci pronikli do centra města a že se bojuje v jeho ulicích.

Tálibán v poslední době výrazně upevňuje své pozice. Hnutí začalo postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od té doby, co se vojáci Spojených států a NATO letos na jaře začali ze země stahovat.

Bojovníci Tálibánu, který v letech 1996 až 2001 reálně vládnul zhruba nad třemi čtvrtinami země, v pátek ovládli město Zarandž, metropoli provincie Nimrúz na jihozápadě země. V sobotu se pak zmocnili Šibirchanu, správního střediska severoafghánské provincie Džauzdžán.

reklama