Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afričané vzali ztečí Španělsko. Stráž zachránila na moři přes 200 uprchlíků

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Španělská pobřežní stráž ve středu zachránila více než 200 migrantů, kteří se pokusili dostat ilegálně přes moře z Afriky do Španělska. Podle agentury Reuters o tom pobřežní stráž informovala teprve dnes.

Ve zveřejněné zprávě se uvádí, že uprchlíci pocházejí ze států subsaharské Afriky. Pobřežní stráž je objevila ve středu odpoledne ve třech člunech v Alboránském moři mezi severovýchodním pobřežím Maroka a jihovýchodním pobřežím Španělska. Přepraveni byli do přístavních měst Almería a Málaga.

Záchranná akce se odehrála v době, kdy se Španělsko připravuje na připlutí své válečné lodi s 15 migranty z italského přístavu. Jde o lidi původně z paluby soukromého záchranářského plavidla registrovaného ve Španělsku, kterému italské úřady odmítly povolit přistání.

Podle údajů ministerstva vnitra se do Španělska od začátku roku do poloviny srpna dostalo 18.018 migrantů. To je o 39 procent méně, než tomu bylo ve stejném období loňského roku.

Data Organizace spojených národů ukazují, že počty příchodů migrantů z Blízkého východu a ze Severu Afriky přes moře do Evropské unie poklesly z více než milionu v roce 2015 na loňských přibližně 141.500. Odhaduje se, že při snaze překonat Středozemní moře přišlo o život nebo je pohřešováno téměř 15.000 lidí, napsal Reuters.

Témata:  uprchlíci Španělsko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.