reklama

V Anglii a Walesu se podle ONS nemoc z koronaviru k 15. květnu objevila jako pravděpodobná příčina smrti u 42.173 lidí.

Reuters k tomuto číslu přidává dříve publikované statistiky ze Skotska a Severního Irska, jakož i data z anglických nemocnic z posledních dní. Eviduje tak už 47.343 úmrtí spojených se šířením viru SARS-CoV-2.

Britské ministerstvo zdravotnictví aktuálně hlásí zhruba o 10.000 obětí méně, oficiální bilance ale zahrnuje pouze případy, kde byla nákaza koronavirem laboratorně potvrzena. I tak jde o nejvyšší číslo v celé Evropě, za Británií v tomto ohledu následuje Itálie s 32.877 hlášenými zemřelými.

Skutečnému počtu úmrtí způsobených koronavirem se ovšem podle řady analytiků oproti oficiálním bilancím mnohem víc blíží přebytek v celkové úmrtnosti za dobu pandemie. V případě Spojeného království je už za poslední měsíce evidováno o téměř 60.000 smrtí více než v minulých letech. ONS informoval, že v týdnu končícím 15. květnem bylo těchto "přebytečných úmrtí" skoro 4500, čímž celkový součet narostl na 59.395.

Hlavní poradce britské vlády pro vědecké otázky Patrick Vallance 17. března prohlásil, že by považoval za "dobrý výsledek", pokud by se podařilo počet obětí koronaviru v zemi udržet pod 20.000. Tehdy vláda hlásila necelých 2000 nakažených a 56 mrtvých a v zemi ještě neplatila povinná izolace obyvatel.

Ta byla zavedena o týden později, přičemž v těchto dnech vláda zvažuje další rozvolňování karanténního režimu po drobných úpravách učiněných před dvěma týdny. Po kritice kolem nedostatku ochranných pomůcek i dalších aspektů boje proti nákaze je nyní vláda znovu pod palbou, a to kvůli zjištěním o cestách klíčového poradce Dominica Cummingse v čase plošné karantény.

Premiér Boris Johnson jej odmítá za diskutabilní počínání odvolat ze svého týmu, což může podle mnohých komentátorů a expertů poškodit úroveň dodržování vládních restrikcí u široké veřejnosti.

Reuters dnes také informoval, že britské ministerstvo hodlá do tažení proti covidu-19 zapojit i protivirový přípravek remdesivir, který se testuje na nemocných v Česku i dalších zemích. Lék původně používaný v boji proti HIV a ebole vyvinul tým firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem.

Britská vláda oznámila spolupráci s americkou společností s tím, že remdesivir podle dat z prvních klinických testů může zkrátit rekonvalescenci lidí s covidem-19 o čtyři dny. Nebylo ihned jasné, kolika pacientům má být lék v Británii podán.