Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alespoň jednu dávku vakcíny na covid-19 dostala polovina světa

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí, což odpovídá přibližně 50 procentům světové populace. Uvádí to americký deník The New York Times (NYT), který shromažďuje statistiky o vakcinaci v jednotlivých zemích. Plně naočkovaných je podle něj 38 procent lidstva.

Podle projektu Our World in Data, který je spojený s Oxfordskou univerzitou, ještě hranice 50 procent naočkovaných ve světě překročena nebyla. Dnes ráno na svém webu hlásil 37,35 procenta plně očkovaných a 11,38 částečně, což dohromady odpovídá necelým 49 procentům lidí s nejméně jednou dávkou vakcíny.

Za souhrnnými statistikami se skrývají dramatické rozdíly mezi různými částmi světa. Zatímco v Evropě činí míra proočkovanosti skoro 60 procent, v Africe nedosahuje ani deseti procent. "V zemích a regionech s nejvyššími příjmy se očkuje více než 20krát rychleji než v těch s nejnižšími," píše ve svém přehledu vakcinačních statistik agentura Bloomberg.

Světovým lídrem v očkování proti covidu-19 jsou Spojené arabské emiráty, kde dostalo alespoň jednu dávku vakcíny přes 95 procent obyvatel. Následuje Portugalsko s 88 procenty. V Česku je plně naočkovaných obyvatel zhruba 57 procent, další procento populace je naočkované částečně.

Za plně naočkované jsou aktuálně považováni ti lidé, kteří dostali injekci jednodávkové vakcíny, jako je ta od firmy Johnson & Johnson, nebo absolvovali dvoudávkový režim s některou z dalších očkovacích látek, například těch od společností Pfizer/BioNTech, Moderna či AstraZeneca. V některých zemích už se podávají i "posilovací" dávky, přičemž v Izraeli, Uruguayi a Chile je dostala více než čtvrtina obyvatel.

Témata:  očkování

Související

Aktuálně se děje

10:34

Syřané budoucnosti věří, analytici jsou opatrní. Po pádu Asada existuje několik scénářů

Syřané jsou vůči budoucnosti optimističtí a vidí naději. Analytici a politici ale připomínají povahu opozičních sil, které v zemi chtějí přebrat moc po vyhnaném prezidentovi Bašáru Asadovi. Syrská opozice je totiž značně nesourodá, což může dokonce vést k pokračování občanské války.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.