Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí státní zástupci řeší vlnu pandemických podvodů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Během pandemie covidu-19 poskytovala americká vláda dávky v nezaměstnanosti mimo jiné i lidem, kteří byli uvěznění, imaginární nebo mrtví. Poskytovala finanční pomoc "farmám", ze kterých se vyklubaly předzahrádky. Vyplácela peníze lidem, kteří byli na vládním seznamu "Nic neplatit". Poskytla půjčky 342 lidem, kteří jako své jméno uvedli "nehodící se škrtněte", napsal zpravodajský server listu The New York Times.

V době, kdy koronavirus zavíral podniky a vyháněl lidi z práce, posílala federální vláda příval peněz do programů, jejichž cílem bylo pomoci nově nezaměstnaným a podpořit ekonomiku. Patřilo k nim 3,1 bilionu dolarů (téměř 75 bilionů korun), které v roce 2020 schválil bývalý prezident Donald Trump, a následně balík v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který v roce 2021 podepsal prezident Joe Biden.

Tyto dolary však byly spojeny jen s málo omezeními a minimálním dohledem. Výsledek? Jeden z největších podvodů v americké historii, kdy tisíce lidí, včetně nejméně jednoho amatéra, který se svou trestnou činností chlubil na youtubu, ukradly miliardy dolarů - a nyní se jim snaží dostat na kobylku státní zástupci.

V současné době pracuje na případech pandemických podvodů 500 lidí v kancelářích běžných vyšetřovatelů, plus vyšetřovatelé z FBI, tajné služby, poštovní inspekce a daňového úřadu.

Federální vláda už z podvodů v rámci programů pandemické pomoci obvinila 1500 osob a odsouzeno bylo více než 450 lidí. Tato čísla jsou však jen kapkou v moři v porovnání s množstvím tipů a stop, které musí vyšetřovatelé ještě prověřit.

Agenti kanceláře inspektora na ministerstvu práce vedou 39.000 vyšetřování. Přibližně 50 agentů v kanceláři Úřadu pro malé podniky třídí dva miliony potenciálně podvodných žádostí o úvěr.

Úředníci už připouštějí, že vzhledem k obrovskému množství případů se některé krádeže týkající se malých částek možná nikdy nedostanou před soud.

Joe Biden tento měsíc podepsal zákony, které prodlužují promlčecí lhůtu pro některé podvody související s pandemií z pěti na deset let, což má vládě poskytnout více času na jejich stíhání. "Můj vzkaz těmto podvodníkům je následující: Nemůžete se skrývat. My si vás najdeme," řekl Biden během podpisu v Bílém domě.

Vyšetřovatelé prý doufají, že jim čas navíc umožní zajistit, aby ti, kdo podvedli vládu, byli nakonec potrestáni, a obnovit tak odstrašující účinek, který se v záplavě lží a peněz vytratil.

"Čekají nás roky, roky a roky práce," řekl Kevin Chambers, hlavní žalobce ministerstva spravedlnosti pro pandemii. "Jsem přesvědčen, že z těch deseti let využijeme každý poslední den," dodal.

Federální vláda poskytla ve třech samostatných legislativních balíčcích finanční pomoc ve výši přibližně pět bilionů dolarů - obrovskou částku, která má zásluhu na snížení chudoby a záchraně země před vleklou a bolestivou recesí. Vyšetřovatelé však tvrdí, že Kongres ve spěchu, aby dostal peníze ven, ponechal ve všech třech balíčcích stejnou chybu: spolehl se na systém cti.

Například rozšířená podpora v nezaměstnanosti poskytovala pracovníkům dalších 600 dolarů týdně z federálních fondů pro nezaměstnané navíc k tomu, co dostávali od svého státu. Žadatelé nemuseli předkládat důkazy o tom, že přišli o příjem kvůli covidu-19, museli pouze odpřisáhnout, že je to pravda.

Podobný přístup "věříme vašemu slovu" se používal ve dvou úvěrových programech, které provozoval Úřad pro malé podniky. Jednalo se o program Paycheck Protection Program, v němž vláda ručila za půjčky poskytované soukromými věřiteli, a program Economic Injury Disaster, v němž vláda sama poskytovala půjčky a menší zálohové dotace, které nemusely být spláceny. V obou případech vláda důvěřovala podnikům, že samy potvrdí, že splňují klíčové požadavky.

Ministerstvo práce i Úřad pro malé podniky uvedly, že se snažily tyto žádosti prověřit - a že skutečně odmítly žádosti v hodnotě miliard dolarů, které nedávaly smysl. To však nestačilo.

V některých případech programy přehlédly podvody, které bylo až směšně snadné odhalit. V jednom případě 29 států vyplácelo podporu v nezaměstnanosti téže osobě. V jiném případě získal poštovní zaměstnanec půjčku ve výši 82.900 dolarů na podnikání nazvané "americká poštovní služba". Jiná osoba získala deset půjček na deset neexistujících podniků na rekonstrukci koupelen, přičemž použila e-mailovou adresu obchodu s burritem.

V dalším případě jsou matka a dcera Ayersovy z okresu Westchester ve státě New York obviněny z toho, že si z podvodu udělaly vlastní obor podnikání - pomáhaly dalším lidem zakládat falešné podniky, aby získali půjčky z programu Economic Injury Disaster.

Andrea Ayersová například poradila jedné klientce, aby vládě řekla, že z domova provozuje pekařskou firmu, ačkoli nebyla pekařkou, uvedli žalobci. "Přece občas pečeš," napsala jako zdůvodnění a připojila rozesmáté emotikony.

Možnosti různých podvodů se přetřásaly i na různých internetových fórech a chatech, i na videích na serveru YouTube, kde podvodníci nabízeli pomoc za podíl z výdělku.

Někteří skutečně použili vládou poskytnuté peníze na nezbytné věci, jako jsou účty za hypotéku nebo splátky za auto. Ale jiné hnal spíš oportunismus a chamtivost - jak dokazuje zakoupená jachta, nové sídlo, rolexky za 38.000 dolarů nebo sběratelská karta Pokémonů za 57.000 dolarů.

Vinath Oudomsine si kartu Pokémon koupil v lednu 2021 poté, co získal půjčku od Úřadu pro malé podniky na neexistující podnikání. V říjnu se přiznal k podvodu v rámci úvěrového programu - a americká vláda má nyní na krku pokémoní kartu, kterou musí prodat, aby získala zpět úhradu škody.

Témata:  USA soudy

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:23

Olaf Scholz varoval Čínu před jakoukoli vojenskou podporou Ruska

Německý kancléř Olaf Scholz dnes varoval Čínu před jakoukoli vojenskou podporou Ruska. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy