Washington už dříve oznámil, že američtí vojáci se z kábulského letiště zcela stáhnou k 31. srpnu. Přítomnost americké armády na letišti je z hlediska evakuací zcela klíčová.

Celkem 13 příslušníků amerických ozbrojených sil zemřelo ve čtvrtek u letiště společně s desítkami místních lidí po útoku teroristické skupiny Islámský stát.

Kirby podle agentury DPA dále uvedl, že armáda z bezpečnostních důvodů nebude uvádět přesné počty stahovaných vojáků z mezinárodního letiště. Vojáci se podle něj budou až do konce svého působení v Kábulu snažit evakuovat co nejvíce státních příslušníků západních zemí i spolupracujících Afghánců.

Situace na letišti zůstává po čtvrtečním krvavém útoku IS krajně napjatá. Povstalecké hnutí Tálibán v pátek večer uvedlo, že má pod kontrolou většinu vzdušného přístavu. Jeden z členů hnutí agentuře DPA sdělil, že americká armáda v noci na dnešek předala Tálibánu "dvě až tři" vstupní brány.

Pentagon tyto informace následně popřel a ústy svého mluvčího sdělil, že americká armáda letiště nadále plně kontroluje a v její moci jsou i všechny vstupní brány. Podle Kirbyho budou američtí vojáci zodpovědní za bezpečnost letiště až do konečného stažení plánovaného na úterý. Podle agentury AP příslušníci Tálibánu přes svá okolní kontrolní stanoviště nyní nevpouštějí téměř nikoho.

Mluvčí Tálibánu dnes řekl Reuters, že hnutí získá nad letištěm plnou kontrolu "velice rychle". "Je předčasné říkat, zda budeme potřebovat k provozu letiště pomoc Turecka či Kataru," dodal s tím, že hnutí disponuje dostatkem bezpečnostního a technického personálu, který bude moci letiště řídit. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dříve uvedl, že jeho země s Tálibánem o záležitosti jedná.

USA a spojenecké země podle agentury AFP z Afghánistánu evakuovaly bezmála 112.000 osob od chvíle, kdy se Tálibán v polovině srpna po překvapivé a bleskové ofenzívě zmocnil prakticky celého Afghánistánu.