Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armáda USA si zničila základnu v Sýrii, Trump při schůzce s kongresmany vypěnil

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Foto: af.mil **www.af.mil**

Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou po sobě zanechali američtí vojáci, kteří se na pokyn Bílého domu ze severovýchodní Sýrie stahují. S odvoláním na sdělení Spojenými státy vedené koalice proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) o tom dnes informovala agentura Reuters.

K náletům byly podle plukovníka Mylese Cagginse, který je mluvčím koalice vedené USA, využity bojové letouny F-15e. Ty bombardovaly cementárnu Lafarge, která se nachází jižně od Kobani poté, co oblast opustili koaliční vojáci.

Americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil americkým vojákům, aby opustili severovýchodní Sýrii. Turecko pak zahájilo ofenzivu namířenou proti syrským kurdským milicím, které označuje za teroristy. Syrští Kurdové, kteří ve vleklém konfliktu s IS byli americkými spojenci, se o víkendu domluvili s Damaškem, že se syrská armáda přesune na sever a pomůže turecký vpád odrazit.

Koalice v čele se Spojenými státy ve středu oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a Tabka a cementárny Lafarge. Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakkou do října 2017 kontroloval IS. Hlavní baštu islamistů v Sýrii tehdy osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí USA.

Ve středu Trump novinářům v Bílém domě řekl, že USA nejsou policejním orgánem a že nadešel čas, aby se američtí vojáci vrátili domů.

Americká Sněmovna reprezentantů krátce nato schválila prohlášení odsuzující prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie. Dokument podpořili demokraté i Trumpovi republikáni.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová později řekla novinářům, že Trump měl při setkání s představiteli Kongresu o Sýrii záchvat vzteku.

Podle demokratického senátora Chucka Schumera Trump nazval Pelosivou "političkou třetí kategorie" demokraté, včetně Pelosiové poté jednání opustili. Trump naopak řekl, že si Pelosiová nedokázala zachovat klidnou hlavu a republikánští lídři ji následně kritizovali s tím, že z jednání naštvaně odešla.

Později se na twitteru objevil dopis, který 9. října Trump poslal tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Pravost dopisu, v němž Trump Erdoganovi vkázal ať není "hlupák" a "tvrďák" a ofenzivu okamžitě zastaví, musel potvrdit Bílý dům. Turecko ofenzivu v severovýchodní Sýrii zahájilo právě 9. října.

Dnes budou s Erdoganem v Ankaře o situaci na severu Sýrie jednat americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten následně v pátek podle agentury Reuters zamíří do Izraele, kde se setká s premiérem Benjaminem Netanjahuem, a poté do Bruselu na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Témata:  U.S. AIR FORCE Sýrie Turecká armáda Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.