Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie chce nechat déle v provozu nejstarší reaktory, opatření chystá i Francie

Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle, než je nynější plán. S odvoláním na dnešní oznámení belgického ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters. Belgie kvůli válce na Ukrajině už dříve upustila od plánu odejít od jádra. Francie podle dnešního sdělení prezidentského úřadu zváží prodloužení životnosti svých jaderných reaktorů na 60 let.

Belgická vláda probere s francouzským provozovatelem Engie, zda by bylo možné reaktory Tihange 1, Doel 1 a Doel 2 udržet v provozu až do roku 2027. Reaktory byly spuštěny v roce 1975 a nyní je jejich odstávka plánovaná na rok 2025.

"Válka na Ukrajině a problémy ve francouzské jaderné energetice nás přiměly hledat způsoby, jak v dodávkách energií dosáhnout větší jistoty a snížit rizika," uvedl mluvčí belgického ministerstva energetiky Jonas Dutordoir. Vláda o věci podle něj rozhodne příští měsíc.

Belgie se už v lednu dohodla s Engie na prodloužení životnosti dvou jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3 o deset let. Kvůli válce na Ukrajině se tak změnil plán Belgie skoncovat do roku 2025 s jadernou energetikou a spoléhat více na zemní plyn.

Doel 4 a Tihange 3 jsou nejnovější z šesti reaktorů, které jsou v Belgii v provozu. Životnost těchto zařízení měla skončit za dva roky. Po nezbytných pracích budou ale znovu spuštěny v listopadu 2026 a budou v provozu ještě deset let.

Ponechání tří nejstarších reaktorů v provozu po celou zimu 2026 a 2027 by mělo rovněž pomoci překlenout období údržby reaktorů Doel 4 a Tihange 3, uvedl ministr Dutordoir.

Francouzský prezident Emmanuel Macron před rokem oznámil, že jeho země do roku 2050 postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů. Jadernou energii staví do centra úsilí o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Uvedl tehdy také, že chce nechat prodloužit životnost starších jaderných reaktorů ze současných 40 na 50 let a více, pokud to bude bezpečné.

Francie se spoléhá na jadernou energii v dlouhodobém průměru přibližně ze 70 procent. V loňském roce však tento podíl pravděpodobně klesl kvůli údržbě a opravám reaktorů.

Témata:  Belgie Francie jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.